مقالات, مقالات هیدروپونیک

هزینه کشت با گلخانه هیدروپونیک

قیمت گلخانه هیدروپونیک

هزینه گلخانه هیدروپونیک

امروزه کاشت گیاهان با تغییر و تحولات زیادی رو به رو شده است و به طور کلی بسیاری از روش های کاشت گیاهان تغییر کرده است. در شیوه ی سنتی کاشت گیاهان خاک مناسب ترین بستر رشد و پرورش گیاهان به شمار می آمد و گیاه تمامی مواد مغذی خود را خاک می گرفت. اما امروزه تغییراتی در این شیوه کشت به وجود آمده است و اصل پرورش گیاه در خاک را تغییر داده است. این روش از کشت گیاه هیدروپونیک نامیده می شود و برپایه کشت در آب صورت می گیرد. برای کسب اطلاعات در مورد این روش و هزینه کشت هیدروپونیک و البته هزینه گلخانه هیدروپونیک در این مطلب با ما همراه باشید.

در این مطلب ما قصد داریم تا به طور کامل به گلخانه هیدروپونیک ، تجهیزات مورد نظر و هزینه های ساخت و تولید آن بپردازیم پس برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این این روش کشت و گلخانه های آن با ما در این مطلب همراه باشید.

 

برای مشاهده قیمت تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک کلیک کنید

 

گلخانه هیدروپونیک چیست و باید چه شرایطی داسته باشد ؟

این روش که یکی از روش های جدید کشت گیاه است به این صورت می باشد که به جای اینکه ریشه گیاهان در خاک گذاشته شود و مواد مورد نیاز خود را از آن بگیرد در آب گذاشته می شود و مواد مغذی خود را در خاک می گذارد. طبیعی است که چنین روش پرورش گیاهی ، نیاز به تجهیزات مورد نظر خود را دارد تا به طور کامل بستر پرورش هرچه بهتر گیاهان فراهم شود. به طور کلی برای ساخت گلخانه هیدروپونیک تجهیزاتی نیاز می باشد که عضو ضروری ساخت گلخانه می باشد . در ادامه به تجهیزات ضروری ساخت گلخانه هیدروپونیک می پردازیم.

اما پیش از ورود به این مرحله خوب است بدانید که روش های مختلفی برای ساخت گلخانه ی هیدروپونیک وجود دارد و هر کدام از این روش از مزایا تجهیزات و هزینه های خاص خود برخوردار می باشند. به همین علت به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا بر اساس نیاز های خود روش مناسب هیدروپونیک را پیدا کرده و سپس اقدام به براورد هزینه و خرید تجهیزات نمایید.

شما می توانید روش های مختلف کشت هیدروپونیک را از طریق این مقاله مطالعه کنید.

هزینه گلخانه هیدروپونیک برای خرید تجهیزات

بخش مهمی از هزینه ساخت گلخانه هیدروپونیک مربوط به خرید تجهیزات مورد نیاز آن می باشد که باید با دقت و با بهترین کیفیت خریداری شود. تجهیزات که در تعیین هزینه کشت هیدروپونیک تاثیر گذر است به این شرح می باشد :

 سینی های پلاستیکی برای کشت :

 • از آن جا که اینبار به جای خاک گیاهان در آب پرورانده می شوند به بستری برای قرار گیری آب نیاز می باشد. این بستر سینی های پلاستیکی مخصوص کشت هیدروپونیک می باشد. شایان ذکر است که خرید سینی هزینه زیادی برای شما ایجاد نمی کند چرا که خرید آن ها یکبار است و سال ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

محلول حاوی ماده غذایی و گیاهان :

 • یکی از مهم ترین هزینه گلخانه هیدروپونیک یا کشت آن مربوط به غنی سازی بستر گیاهان می باشد. خاک ها به طور طبیعی از مواد مغذی مورد نیاز گیاه برخوردار می باشند در حالی که آب چنین خاصیتی ندارد. به همین علت شما به محلول هایی جهت غنی سازی آب نیاز دارید تا گیاهان بتوانند از آن مصرف نمایند.
 • این محلول های برای گلخانه هیدروپونیک مثل کود برای خاک عمل می کنند و خرید آن ها باید همیشه صورت بگیرد. نمی توان هزینه دقیقی را برای خرید این محلول ها مشخص کرد چرا که نیاز گیاه شما برای خرید نوع این محلول اهمیت دارد.

استند یا میز برای نگه داشتن سینی های پلاستیکی :

سینی ها و تجهیزاتی که برای نگهداری بستر گیاه تهیه می شوند باید در استند های مخصوصی قرار گیرند تا سطح و میزان آب به خوبی اندازه گیری شود. این استند ها اولا باید متناسب با سینی ها خریداری شود و دوما در صورت استفاده از گلدان هیدروپونیک سایز و اندازه ی آن ها نیز مد نظر قرار بگیرد. توجه داشته باشد که هزینه خرید این استند ها بر اساس حجم و اندازه گلخانه و میزان مورد استفاده شما تعیین میگردد.

محفظه یا مخزنی برای نگهداری محلول غذایی :

 • از آنجا که در این روش از آب برای پرورش گیاه استفاده می شوند مواد غنی سازی آن آب نیز به عنوان محلول به آن اضافه می شود باید مخزنی جهت نگهداری این محلول تعبیه شود تا در زمان مناسب بتوان مواد مغذی مناسب را به گیاه رساند. معمولا این مخزن ها بر اساس نوع گلخانه هیدروپونیک تهیه می شوند.

پمپ آب برای انتقال محلول غذایی و آب :

 • محلول هایی که در مخزن مخصوص به خود نگهداری می شوند باید به وسیله تجهیزات مناسب در سرتاسر آب های بستر گیاهان پخش گردند. به همین علت است که خریداری یک پمپ جهت انتقال مواد به قسمت های مورد نظر نیاز و ضروری می باشد. خرید پمپ یکی از مهم ترین فاکتور های تعیین قیمت گلخانه هیدروپونیک می باشد و باید بر اساس ظرفیت آب شما تهیه شود تا قدرت لازم را داشته باشد.

گلدان های کوچک (از 4 تا 400 عدد) به همراه سوراخ در ته آنها :

 • یکی دیگر از مهم ترین هزینه ها و قیمت گلخانه هیدروپونیک مربوط به خرید گلدان می باشد. گلدان هایی که در این شیوه کشت به کار می روند به طور کلی با گلدان های معمولی تفاوت هایی دارند و برای احداث گلخانه هیدروپونیک اهمیت دارد که از گلدان مخصوص این کشت استفاده نمایید. شما می توانید به راحتی این گلدان هارا از طریق فروشگاه ایران سان لایت خریداری نمایید.

بستر کشت در صورت لزوم (مثل پشم سنگ، ورمیکولیت، پرلیت، شن، ) :

 • بسته به نوع گیاه مورد پروش شما ، ممکن است بستر های کشت گیاهان تغییر کند. به همین علت در برخی از موارد برای ساخت بهترین بستر پرورش گیاه به برخی از این مواد نیاز می باشد. البته که این مواد ضروری نیستند اما می توانند در کیفیت کشت گیاهان تاثیر بسازایی داشته باشند.

هزینه گلخانه هیدروپونیک

علاوه بر تجهیزات فوق که از تجهیزات اصلی مورد نیاز برای ساخت گلخانه هیدروپونیک محسوب می شود سایر تجهیزات مورد نیاز شما نیز به این شرح خواهد بود :

 • تایمر : وجود تایمر نه برای ساخت گلخانه هیدروپونیک بلکه برای ساخت انواع گلخانه های لازم و ضروری می باشد چرا که استفاده از محلول غنی سازی به گیاهان یا به رسیدگی تا حد زیادی بسته به زمان می باشد.
 • ترمومتر : دماسنج گلخانه بسیار عضو بسیار مهم می باشد که در زمان براورد هزینه گلخانه هیدروپونیک باید آن را مد نظر داشت. دمای آبی که گیاهان در آن پرورش پیدا می کنند بسیار اهمیت دارد و همچنین فضا کلی گلخانه ای نیز باید مطابق با دما متناسب گیاهان تنظیم شود.
 • بذر یا قلمه گیاه : در نهایت عضو اصلی پرروش گیاهان که بذر یا قلمه می باشد نیز باید مد نظر شما باشد. توجه داشته باشید که در زمان صرف هزینه کشت گلخانه هیدروپونیک ، به گیاهان سازگار با این روش کشت نیز توجه لازم را داشته باشید.
 • pH متر : میزان اسیدی یا بازی بودن بستر گلخانه بسیار اهمیت دارد. مهم نیست که گیاهان خود را در خاک می پرورانید یا در آب ! ph گیاهان همیشه باید متناسب با نوع بذر و گیاه تنظیم شده باشد.
 • لامپ رشد گیاه : به طور کلی یکی از عضو های اصلی انواع گلخانه ، الی ای دی . لامپ های مخصوص رشد گیاه می باشد. این لامپ ها برای مواقعی ساخت شده اند که قرار است نور بسته به نیاز گیاهان به آن ها تابیده شود یا امکان استفاده از نور خورشید وجود ندارد.

خرید تک تک تجهیزات فوق در هزینه گلخانه هیدروپونیک تاثیر زیادی می گذارد. علاوه بر هزینه ، کیفیت تجهیزات خریداری شده نیز باید برای شما اهمیت زیادی داشته باشد. اگر به دنبال خرید با کیفیت ترین محصولات با تنوع بالا و قیمت مناشب هستید ، کافیست با گروه ایران سان لایت تماس بگیرید یا از طریق این صفحه به ثبت سفارش بپردازید. توجه داشته باشید که امکان مشاوره رایگان از طریق تماس با ما نیز فراهم شده است.

قیمت خرید تجهیزات گلخانه هیدروپونیک در ایران سان لایت

خرید انواع تجهیزات گلخانه هیدروپونیک در ایران سان لایت با بهترین قیمت امکان پذیر است و شما می توانید با بهترین کیفیت اقدام به خریداری آن ها نمایید. تمامی تجهیزاتی که شما برای راه اندازی بهترین کشت هیدروپونیک به آن نیاز خواهید داشت از طریق این وبسایت قابل خریداری است :

کافیست جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و از طریق مشاوره رایگان تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در این زمینه به دست بیاورید.

قیمت دستگاه هیدروپونیک خانگی

ممکن اس ندانید اما شما می توانید گلخانه هیدروپونیک را به طور خانگی در محیط زندگی خود بسازید و اقدام به کشت هیدروپونیک کنید. تنها کافیست با کمی هزینه یکی از دستگاه ها و سیستم های کشت هیدروپونیک را خریداری کرده و آن را در منزل و در جایی مناسب نصب نمایید. اگر اطلاعات لازم در این زمینه ندارید کافیست با ما تماس بگیرید و هم به قیمت دقیق این دستگاه دست پیدا کنید و هم محصول مورد نیاز خود را خریداری کنید.

هزینه کشت هیدروپونیک

هزینه کشت هیدروپونیک (Hydroponics) به شکل سیستم خانگی یا گلخانه ای با تعداد زیادی گلدان یا تجهیزات سؤالی است که بسیاری از افراد از ما می پرسند. البته اگر صرفا در مورد این سیستم یکسری اطلاعات دارید و اسم این نوع شیوه کشت و پرورش گیاهان را شنیده اید حتما توصیه می کنیم از طریق مقالاتی که در سایت وجود دارند ابتدا کاملا با این موضوع آشنا شوید که هیدروپونیک چیست؟ پس از آن در این مقاله اطلاعات تکمیلی در خصوص هزینه راه اندازی را مطالعه نمایید.

در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی کلی در خصوص هزینه کشت هیدروپونیک  به صورت تقریبی، هزینه ساخت محیط کشت هیدروپونیک خانگی و گلخانه هیدروپونیک به شما بدهیم تا برآوردی مناسب از هزینه های نهایی داشته باشید.

هزینه راه اندازی کشت هیدروپونیک به عوامل بسیار زیادی وابسته است. به عنوان مثال بسته به اینکه چه نوع سیستمی را برای راه اندازی سیستم هیدروپونیک انتخاب کنید، چه سایزی مدنظرتان باشد، چه نوع تجهیزات و متریالی خریداری نمایید و سایر موارد هزینه ها متفاوت خواهند بود.

اما به طور کلی باید بدانید که هزینه گلخانه هیدروپونیک چه در مقیاس کوچک و یا بزرگ و با هر نوع سیستمی شامل چه هزینه هایی است. برای سادگی بیشتر و درک بهتر این موضوع کل هزینه راه اندازی کشت هیدروپونیک را به سه مرحله مجزا تقسیم بندی کرده ایم.

هزینه گلخانه هیدروپونیک

 • هزینه های مربوط به قبل از ساخت سیستم هیدروپونیک (Pre-Construction):

  هزینه کشت هیدروپونیک قبل از ساخت بسته به نوع و متراژی که قصد راه اندازی آن را دارید متفاوت است. به عنوان مثال برای کشت هیدروپونیک در منزل نیازی به هزینه های احداث گلخانه کوچک تا بزرگ ندارید و نهایتا می توانید با خرید چادر رشد گیاه یا باکس رشد گیاه محیط مناسبی فراهم کنید.

اما اگر قصد داشته باشید تجهیزات هیدروپونیک برای یک گلخانه فراهم کنید ابتدا باید زمین با متراژ مناسب تهیه نموده و مجوزهای مربوطه را دریافت کنید.

 • هزینه گلخانه هیدروپونیک برای ساخت سیستم:

  چنانچه قصد داشته باشید سیستم کوچکی راه اندازی کنید، براساس نوع سیستم انتخابی خود می توانید پس از تهیه چادر رشد گیاه یا اختصاص فضایی مناسب، محلول مواد غذایی، مخزن ذخیره سازی محلول غذایی و آب، بستر کشت و تجهیزات هیدروپونیک را تهیه کنید.

اما چنانچه قصد داشته باشید هزینه احداث گلخانه هیدروپونیک را محاسبه کنید باید علاوه بر هزینه کشت هیدروپونیک در مرحله قبلی، هزینه های مربوط به ساخت گلخانه مثل لوله های گالوانیزه و اتصالات، سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم تأمین رطوبت و تهویه هوا، سیستم Shading مثل توری سایبان و سیستم مه پاش یا Fogger نیز در نظر گرفته شوند.

 • هزینه های جانبی کشت هیدروپونیک:

  هزینه کشت هیدروپونیک علاوه بر هزینه های اصلی شامل یکسری هزینه های جانبی نیز هستند که از اهمیت یکسانی برخوردار می باشند. هر نوع سیستم کاشت گیاهان نیاز به تجهیزات روشنایی مثل لامپ رشد گیاه ال ای دی دارد که بسته به متراژ و مدل انتخابی شما هزینه ها متفاوت خواهد بود. فیلتر کربن به منظور پاکسازی هوا و رفع آلودگی های مختلف و گرد و غبار بسیار مهم است، سیستم های هوشمند که آبرسانی، تنظیم دما، حفظ رطوبت و ضد عفونی سازی را به شکل اتوماتیک انجام می دهند هزینه کاشت هیدروپونیک را نسبت به حالت دستی بیشتر خواهند کرد.

 • هزینه کشت هیدروپونیک برای خرید تجهیزات:

  تجهیزات هیدروپونیک بسته به سایز و نوع سیستم انتخابی متفاوت هستند اما یکسری تجهیزات در همه آنها مشترک است. این تجهیزات الزامی را باید بخشی از هزینه کشت هیدروپونیک در نظر بگیرید. این تجهیزات به این شرح می باشد.

حتما در بودجه ای که برای هزینه گلخانه هیدروپونیک در نظر می گیرید ، این تجهیزات ضروری را نیز مد نظر داشته باشید.

 

هزینه کشت هیدروپونیک

اموزش کشت هیدروپونیک در منزل

توجه داشته باشید که بذر یا قلمه گیاهان مختلف قیمت متفاوتی دارند. برای اینکه بدانید کدام گیاهان با سیستم هیدروپونیک سازگاری کامل دارند و بسیار مناسب هستند مقاله ای که در این خصوص نوشته شده را مطالعه نمایید. از جمله تجهیزات مورد نیاز برای این محیط کشت، چادر رشد گیاه (Grow Tent) یا باکس رشد گیاه (گروباکس یا Grow Box) است که بسته به سایز و نوع محیط کشت، باید اندازه مناسبی از آنها را خریداری نمایید پس حتما در زمان محاسبه هزینه کشب هیدروپونیک هزینه خرید این موارد را در نظر داشته باشید.

ضمنا باید دقت کنید که برخی هزینه گلخانه هیدروپونیک مثل هزینه شارژ مجدد محلول حاوی مواد غذایی دائمی هستند و باید در نظر گرفته شوند. ضمنا هزینه کشت هیدروپونیک برای مساحت یا متراژ بالاتر، مقرون به صرفه تر خواهد بود و بازگشت سرمایه سریعتر رخ خواهد داد. فروشگاه ایران سان لایت هزینه راه اندازی سیستم هیدروپونیک را بسیار پایین آورده تا همه بتوانند از این روش نوین کشت گیاهان بهره مند شوند.

هزینه کشت هیدروپونیک بعد از چند سال جبران می شود؟

به اعتقاد بسیاری از افراد هزینه های اولیه راه اندازی سیستم هیدروپونیک نسبت به کشت خاکی گیاهان بیشتر است که به علت تهیه تجهیزات و لوازمی است که در کشت خاکی مورد نیاز نیستند. اما در مورد هزینه گلخانه هیدروپونیک باید به چند نکته مهم دقت داشته باشید:

 • کشت هیدروپونیک به عنوان سیستم جدید کشت گیاهان مطرح است و روز به روز به تعداد طرفداران آن اضافه می شود. امروزه از کشت هیدروپونیک گوجه، توت فرنگی، زعفران و غیره بسیار بیشتر استفاده می گردد.
 • در کشت هیدروپونیک سرعت رشد گیاهان و محصولات و میزان باروری آنها بسیار بیشتر است در نتیجه می توان در طی زمان کوتاه تری محصول برداشت کنید و هزینه کشت هیدروپونیک را از ابتدا جبران نمایید.
 • با توجه به سرعت رشد بیشتر محصولات و گیاهان در سیستم هیدروپونیک، بازگشت سرمایه اولیه نیز در مقایسه با کشت خاکی سریعتر خواهد بود. به عنوان مثال تقریبا بعد از 3 سال کل هزینه های اولیه برگشت خواهد خورد و به سودآوری خواهید رسید اما در کشت خاکی حدودا 5 سال زمان نیاز است.
 • با توجه به وجود کم آبی در کشور و مصرف بسیار پایین آب در سیستم هیدروپونیک، بهتر است که هزینه گلخانه هیدروپونیک را متقبل شوید و آینده نگرانه نگاه کنید. به همین دلیل ممکن است در طی چند سال آینده تا حد زیادی سیستم کشت خاکی توسط سیستم هیدروپونیک جایگزین گردد و متضرر شوید.
 • اگر به دنبال بازگشت سریعتر هزینه های اولیه هستید، بهتر است گیاهان مناسب کشت هیدروپونیک و مواردی که رشد سریعتری دارند و بسیار پرطرفدار هستند را برای شروع کار انتخاب نمایید.
 • هزینه کشت هیدروپونیک زودتر از کشت خاکی جبران می شود.

هزینه کشت هیدروپونیک

گلخانه هیدروپونیک خانگی

احداث گلخانه هیدروپونیک تنها محدود به محیط های صنعتی و گلخانه ای نیست و امکان ساخت آن حتی در خانه نیز موجود می باشد. تنها کافیست که ابزار ضروری و مورد نیاز برای ساخت تاسیسات و سیستم های گلخانه ی هیدروپونیک را خریداری کرده و در مکان مناسب تعبیه نمایید. توجه داشته باشید که هرچند هزینه گلخانه هیدروپونیک در محیط های کوچک تر گاها بیشتر می شود اما از آنجا که کشت در خانه شما را از بسیاری از ابزار های صنعتی بی نیاز می کند به طور کلی هزینه کشت هیدروپونیک خانگی کمتر می باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجهیزات مورد نیاز خود با گروه ایران سان لایت تماس بگیرید و به مشاوره با ما بپردازید.

فروش تجهیزات هیدروپونیک مناسب برای سایز 4 تا 400 گلدان

فروشگاه ایران سان لایت به عنوان یکی از معتبرترین و بزرگترین فروشگاه های تجهیزات هیدروپونیک در کشور مناسب برای مدل ها و سایزهای مختلف خدمات رسانی دارد. شما می توانید براساس هدف خود از راه اندازی سیستم کشت هیدروپونیک، میزان بودجه و فضایی که نیاز دارید، نوع و تعداد گیاهانی که قصد کشت دارید از مشاوره رایگان ما استفاده کنید و در نهایت هزینه کشت هیدروپونیک یا و هزینه احداث گلخانه هیدروپونیک را با بهترین قیمت تمام نمایید.

کارشناسان این مجموعه براساس تجربه و سابقه ای که در زمینه کشت هیدروپونیک دارند بهترین راهنمایی را به شما خواهند کرد. شما می توانید بهترین تجهیزات را با قیمت کاملا مناسب تهیه نمایید. ضمنا می توانید جهت آشنایی بیشتر با هر یک از سیستم های هیدروپونیک، نحوه ساخت در منزل به همراه مزایا و معایب مقاله جامعی که در این خصوص نوشته شده را در سایت مطالعه فرمایید.

منظور از روش هیدروپونیک چیست؟

روشی است که در آن به جای استفاده از خاک برای بستر نگهداری از گیاهان از آب استفاده می شود.

مواد مغذی خاک چگونه در روش هیدروپونیک به گیاه می رسد ؟

با استفاده از محلول های مغذی و غنی ساز به بستر گیاه تزریق میشود.

هزینه ساخت گلخانه هیدروپونیک چقدر می شود؟

براورد هزینه کشت هیدروپونیک تا حد زیادی بسته به شرایط و محیط گلخانه ی شما می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجهیزات و هزینه خریداری کشت هیدروپونیک در این مطلب با ما همراه باشید.

4.7/5 - (69 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.