مقالات, هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک در منزل به روش های مختلف همراه با آموزش کامل

wick system hydroponics

کشت هیدروپونیک در منزل یکی از بهترین روش های کاشت گیاهان و سبزیجات مختلف است که نیازی به خاک ندارید و با ترکیبی از آب و مواد مغذی می توانید گیاه مدنظر خود را کشت دهید. حدود 25 نوع گیاه را می توان از این طریق در منزل کشت داد که رشد آنها سریعتر از رشد آنها در خاک و محیط بیرون می باشد، ضمن اینکه به شما کمک می کند تا در تمام طول سال از این گیاهان در منزل داشته باشید که حتی برخی از آنها خوراکی هم هستند.

کشت هیدروپونیک در منزل برای کسانی که در آپارتمان ها زندگی می کنند و فضای کافی برای درست کردن باغچه یا حتی گلخانه ندارند، بسیار مناسب می باشد ضمن اینکه مزایای بسیار زیاد دیگری نیز دارد که در مطلبی جداگانه به آن پرداخته ایم.

از بین انواع کشت هیدروپونیک که در مقاله ای جداگانه به توضیح آنها پرداختیم برخی از آنها را می توانید در منزل هم پیاده سازی کنید چون هزینه بالا و فضای زیادی نیاز ندارند و تولید محصول خوبی هم خواهید داشت. اگر در زمینه انجام روش هیدروپونیک در منزل فردی مبتدی و تازه کار هستید، توصیه می کنیم با گیاهانی مثل کاهو، اسفناج، چغندر، ریحان، کلم پیچ، جعفری، پونه کوهی، گشنیز و نعناع شروع کنید.

آموزش انواع کشت  هیدروپونیک در منزل به صورت کامل

از بین سیستم های مختلف هیدروپونیک موارد زیر برای ساخت گلخانه هیدروپونیک در منزل گزینه بسیار مناسبتری هستند:

1-سیستم ویک (The Wick System):

ساده ترین نوع سیستم هیدروپونیک است چون هیچ قطعه خاص یا بخش الکتریکی ندارد. این روش برای کاشت گیاهانی که نیاز به آب زیاد دارند مثل کاهو و گوجه فرنگی مناسب نیست چون در سیستم ویک سرعت در اختیار گذاشتن مواد غذایی کمتر از میزانی است که این گیاهان نیاز دارند. از این سیستم برای کاشت میکروگرین ها، گیاهان دارویی و فلفل استفاده کنید.

مواد و تجهیزات لازم: برای این کار به تجهیزاتی مثل پیچ گوشتی یا دریل و لامپ رشد گیاه نیاز دارید. سطل هیدروپونیک، آب، کود هیدروپونیک به شکل مایع یا جامد، طناب نخی یا نایلونی، محیط کشت، نهال گیاه و سینی مخصوص رشد از مواد لازم برای ساخت. زمان مورد نیاز 30 دقیقه است.

نحوه ساخت هیدروپونیک در منزل:

سطل هیدروپونیک را پر از آب و مواد مغذی کنید و زیر سینی کشت بگذارید که گیاه و محیط کشت رشد را نگه می دارد. طناب ها زیر سینی و داخل سطل را به زیر سینی وصل کنید و برای سوراخ کردن سینی هم می توانید از دریل کمک بگیرید. این طناب ها آب و مواد مغذی را به محیط کشت داخل سینی می رسانند و ریشه های گیاه تغذیه می کنند. محیط کشت نباید خیلی زود خشک شود به همین دلیل محیط های ورمیکولیت و پرلیت بسیار مناسب هستند.

اگر نور طبیعی کافی دریافت می کنید نیاز به لامپ رشد گیاه نیست در غیر این صور باید بخرید. اگر لامپ رشته ای استفاده می کنید باید 50 سانتیمتر از گیاه فاصله داشته باشد و اگر از لامپ های LED و فلورسنت استفاده می کنید باید به ترتیب 15 و 30 سانتیمتر فاصله وجود داشته باشد.

 

wick system hydroponics

wick system hydroponics

 

 

خرید انواع تجهیزات و سیستم های هیدروپونیک 

 

 

2-سیستم کشت آب عمیق یا کشت شناور معروف به DWC:

یکی دیگر از روش های بسیار ساده و معروف کشت هیدروپونیک در منزل، سیستم DWC یا کشت شناور است. گیاهان داخل تخته های فومی یا یونولیتی قرار می گیرند که روی مخزن حاوی آب و مواد مغذی شناور هستند. برخلاف سیستم ویک به سیستم پمپ هوا و سنگ هوا نیاز دارید تا هوادهی داخل آب انجام شود و جریان داشتن آب از رشد جلبک جلوگیری کند. این سیستم برای بسیاری از گیاهان به جز گیاهانی مثل گوجه فرنگی که چندین سال عمر می کنند مناسب است.

مواد و تجهیزات لازم: دریل، لامپ رشد گیاه، سنگ هوا و پمپ، سطل هیدروپونیک، آب، کود هیدروپونیک جامد یا مایع، صفحه یونولیت، نهال گیاه در گلدان هیدروپونیک. زمان مورد نیاز 45 دقیقه است.

نحوه ساخت کشت هیدروپونیک در منزل: ساخت محلول هیدروپونیک در منزل برای این روش هم بسیار ساده است. سطل هیدروپونیک را پر از آب کنید بوسیله کود مخصوص مواد مغذی را تأمین نمایید. سطل باید تیره و مات باشد و حداقل عمق آن 30 سانتیمتر باشد. از پمپ و سنگ هوا استفاده کنید که سنگ هوا به پمپ خارجی وصل می شود و هوایی که از طریق لوله وارد سنگ می گردد، حباب های ریز و درشتی از آن خارج می گردد که باعث ترکیب شدن اکسیژن با آب داخل سطل خواهد شد.

سپس یک تکه یونولیت به اندازه دهانه سطل برش بزنید و روی آن را سوراخ کنید تا گلدان هیدروپونیک درون قرار گیرد. گلدان ها باید پلاستیک با ته سوراخ دار باشند و حاوی محیط رشد مناسب (الیاف نارگیل، پرلیت، توپ رسی) و نهال باشند. ریشه های گیاه باید در تماس با آب داخل مخزن قرار گیرد.

برای تأمین نور مورد نیاز هم دقیقا به همان روش سیستم ویک عمل کنید.

 

کشت هیدروپونیک در منزل به روش DWC

کشت هیدروپونیک در منزل به روش DWC

3-سیستم اِب و فلو (جریان و تخلیه، جزر و مد، سیل و تخلیه):

طراحی این سیستم کشت هیدروپونیک در منزل کمی پیچیده تر است ولی تنوع آن بسیار زیاد است. در این سیستم محیط کشت رشد با آب و مواد مغذی پر می شود و سپس دوباره به داخل مخزن بر می گردد.

مواد و تجهیزات لازم: لامپ رشد گیاه، پمپ داخلی برای قرارگیری درون مخزن، تایمر الکترونیکی، سطل هیدروپونیک، دو لوله (لوله پر و لوله تخلیه)، آب، کود هیدروپونیک به فرم جامد یا مایع، سینی رشد گیاه، نهال در داخل گلدان هیدروپونیک. زمان مورد نیاز 60 دقیقه است.

مخزن آب دقیقا زیر سینی کاشت گیاه قرار می گیرد که حاوی آب و مواد مغذی است و هر هفته یکبار باید تعویض کنید. لوله های تخلیه و پر را به مخزن و سینی وصل کنید. لوله پر به پمپ و تایمر وصل می شود که آب و مواد مغذی را به سینی می برد. لوله خالی با نیروی جاذبه آب را به داخل مخزن بر می گرداند تا دوباره استفاده شود. می توانید تعداد دفعات آبیاری و زمان هر دفعه را با تایمر و پمپ تنظیم کنید.

گیاه را با گلدان هیدروپونیک مناسب حاوی محیط کشت رشد مناسب مثل پرلیت داخل سینی رشد قرار دهید و عمق گلدان نیز دو برابر عمق سینی رشد باشد. برای تأمین نور مطابق با موارد گفته شده در قبل عمل کنید.

 

سیستم کشت هیدروپونیک در منزل با روش اِب و فلو

سیستم کشت هیدروپونیک در منزل با روش اِب و فلو

 

 

4-سیستم فیلم تغذیه ای یا NFT:

در سیستم NFT گیاه داخل کانال های مخصوصی قرار می گیرد و محلول حاوی مواد مغذی در آن جریان پیدا می کند و در اثر تماس با ریشه ها، جذب می شوند و دوباره به درون مخزن باز می گردند. این روش کشت هیدروپونیک در منزل برخلاف سیستم DWC ریشه های گیاه حالت غرقابی ندارند و اکثریت بخش آن خارج از محلول است و به طور نسبی با محلول در تماس است. فرم مداوم و پیوسته سیستم اِب و فلو محسوب شده که توقف ندارد. برای گیاهانی که رشد سریع و ریشه های باریکی دارند بهترین گزینه است مثل کاهو، اسفناج، تربچه و گیاهان دارویی.

مواد و تجهیزات لازم: دریل، چراغ رشد، سنگ هوا و پمپ، پمپ داخلی برای قرارگیری داخل مخزن، سطل هیدروپونیک، آب، دو لوله (پر و تخلیه)، کود هیدروپونیک (جامد یا مایع)، لوله PVC و نهال در گلدان هیدروپونیک. زمان مورد نیاز 60 دقیقه است.

مخزن یا سطل را با آب و مواد مغذی پر کنید و برای هوادهی هم از پمپ استفاده کنید تا اکسیژن رسانی انجام شود. مخزن را با لوله های پر و تخلیه به سینی کشت وصل کنید که لوله پر، آب و مواد مغذی به لوله کشت برده و لوله تخلیه، همان محلول را به مخزن بر می گرداند. نیاز به تایمر ندارید چون جریان پیوسته است. به جای سینی هم از لوله PVC یا هر لوله توخالی دیگری استفاده کنید که دقیقا قطر آن مناسب قرارگیری کامل گلدان حاوی محیط کشت و نهال گیاه باشد. مطمئن شوید که ریشه ها با جریان محلول در تماس هستند. تأمین نور هم به شیوه قبلی است.

 

سیستم کشت هیدروپونیک در منزل به روش NFT

سیستم کشت هیدروپونیک در منزل به روش NFT

 

منابع:

https://www.squaremilefarms.com/post/how-to-build-your-own-hydroponic-system-a-beginners-guide

4.5/5 - (69 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.