لامپ رشد گیاه چیست؟

لامپ‌ رشد گیاه از نظر ساختاری شبیه به لامپ‌های الکتریکی معمولی است، با این تفاوت که از دیودهای الکتریکی LED برای تولید نور استفاده می‌کنند که در طیف نوری خاصی عمل می‌کنند که گیاهان نیاز دارند.

در طیف نوری، رنگ‌های مختلف معادل با طول موج‌های مختلفی از نور هستند. برای رشد و توسعه بهتر گیاهان، نور با طول موج‌های خاصی از طیف نوری مورد نیاز است. به طور کلی، گیاهان به نور آبی برای رشد و توسعه برگ‌ها و ساقه‌ها نیاز دارند، در حالی که نور قرمز برای رشد و توسعه گل و میوه‌ها و همچنین برای تنظیم رشد و تمایز سلول‌های گیاهی مهم است.

لامپ رشد گیاه چیست؟

به طور کل اگر بخواهیم به سوال لامپ رشد گیاه چیست؟ پاسخ دهیم؛ نور رشد گیاه، یک نوع لامپ کم مصرف است که برای رشد و توسعه گیاهان در محیط‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لامپ‌ها شامل یک سری دیودهای الکتریکی LED هستند که معمولاً در طیف نوری آبی و قرمز به گیاهان نور می‌دهند. آبی و قرمز، دو رنگ پرطرفدار در طیف نوری هستند که بیشترین تأثیر روی رشد و توسعه گیاهان دارند.

در واقع لامپ‌های رشد گیاه به عنوان جایگزینی برای نور خورشید در محیط‌های داخلی استفاده می‌شوند، زیرا نور خورشید در محیط‌های داخلی به‌سختی به گیاهان دسترسی دارد و همچنین در فصل‌های سرد سال نور خورشید به اندازه کافی برای رشد گیاهان در دسترس نیست. با استفاده از نور مخصوص رشد گیاه، می‌توانید نور مناسب برای رشد و توسعه گیاهان خود را تأمین کنید و در نتیجه، محصولات با کیفیت‌تر و به مقدار بیشتری بدست آورید.

افراد می توانند در صورت لزوم از ایران سان لایت وسایل مورد نیاز خود را از جمله لامپ رشد گیاه سرپیچی، وال واشر رشد گیاه، ال ای دی رشد گیاه و… را با قیمتی مقرون به صرفه تهیه نمایند.

لامپ رشد گیاه چیست؟

مزایای لامپ رشد گیاه چیست؟

لامپ های رشد گیاه یا LED های رشد گیاه به عنوان یک روش روشنایی اصلاح شده برای رشد گیاهان در داخل ساختمان ها و یا بدون دسترسی به نور خورشید استفاده می شوند. این لامپ ها، با ایجاد طیف نوری مناسب برای رشد گیاهان، به آن ها اجازه می دهند که در شرایط داخلی به صورت سالم و بدون مشکل رشد کنند.

در پاسخ به مزایای لامپ رشد گیاه چیست؟ بعضی از دلایل استفاده از نور مخصوص رشد گیاه شامل موارد زیر می شوند که به آن ها اشاره خواهیم کرد:

1. برخلاف نور خورشید که تابش زیادی در طول روز ندارد و در طول شب نیز به طور کل تابشی ندارد، لامپ های رشد گیاه، نور مصنوعی مشابه با نور خورشید را ایجاد می کنند و به گیاهان اجازه می دهند که در تمام طول روز و شب رشد کنند.

 

۲. با استفاده از نور مخصوص رشد گیاه، می توانید طیف نوری مناسبی را برای رشد گیاهان ایجاد کنید. برخی از لامپ های رشد گیاه طیف نوری خاصی دارند که به گیاهان کمک می کنند تا در فرآیند فتوسنتز بهتر عمل کنند و رشد بهتری داشته باشند.

لامپ رشد گیاه چیست؟

۳. لامپ های رشد گیاه، انرژی کمی را مصرف می کنند و به طور موثر تر نور را به نسبت به لامپ های معمولی تولید می کنند . این بدان معنی است که شما هزینه کمتری را برای تأمین نور گیاهان خود دارید.

۴. با استفاده از لامپ های رشد گیاه، می توانید زمان رشد گیاهان خود را کنترل کنید. به عنوان مثال، با استفاده از لامپ های رشد گیاه می توانید زمان رشد و تعداد تور دهی در روز و ثمره آن را کنترل کنید.

معایب لامپ رشد گیاه چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، در رابطه با سوال لامپ رشد گیاه چیست؟ لامپ های رشد گیاه (Plant Grow Lights) نوعی لامپ های کهنه‌رویی هستند که برای کمک به رشد گیاهان در محیط های داخلی استفاده می شوند.

این نوع لامپ ها برای کشت گیاهان در فضای بسته، کمک به رشد بذرها و گیاهانی که به نور کافی دسترسی ندارند، استفاده می شوند. با این حال، دارای معایبی می باشند که در زیر به برخی از آن ها اشاره کردیم:

1- مصرف انرژی

لامپ های رشد گیاه برای تأمین نور کافی به گیاهان حدودا انرژی زیادی را مصرف می کنند. بنابراین، آنها ممکن است هزینه های بالایی را برای مصرف انرژی در دراز مدت ایجاد کنند.

2- گرمایش

لامپ های رشد گیاه می توانند بسیار گرم شوند و در صورت استفاده برای مدت طولانی، ممکن است باعث گرمای بیش از حد محیط شوند و باعث مشکلاتی در رشد گیاهان شوند.

لامپ رشد گیاه چیست؟

3- خطر حریق

لامپ های رشد گیاه می توانند بسیار داغ شوند و در صورت نگهداری نادرست و استفاده بدون نظارت، ممکن است باعث بروز حریق شوند.

4- افزایش هزینه

برای استفاده از لامپ های رشد گیاه، شما به یک محیط کامل با تجهیزات دیگر نیاز دارید، مانند سیستم تهویه، محفظه کشت، و غیره. هزینه این تجهیزات نیز باید در نظر گرفته شود.

5- محدودیت برای نور

لامپ های رشد گیاه ممکن است نتوانند تمام انواع گیاهان را پوشش دهند و نیاز به نور بیشتری داشته باشند.

6- مشکلات تولید حرارت

بعضی از لامپ های رشد گیاه ها همراه خود حرارت زیادی را تولید می کنند. همین امر باعث می شود تا امکان آسیب به گیاه وجود داشته باشد.

لامپ رشد گیاه چیست؟

اما به طور کل می توان در رابطه با سوال معایب لامپ رشد گیاه چیست؟ گفت که اگر از لامپ های مناسب و با کیفیت بالا استفاده شود، هیچ آسیبی به گیاهان نمی رسد و گیاهان چندین برابر رشد خواهند کرد و ثمره با کیفیت تری نیز خواهند داشت. به طور کل مزایای لامپ های رشد گیاه بیش از معایب آن است و اگر از این لامپ های به طور درست و اصولی استفاده شود، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

انواع لامپ رشد گیاه چیست؟

هنگامی که شما به عنوان یک باغبان، یک کشاورز یا حتی یک هابیت دوست دارید گیاهان را پرورش دهید، شما نیاز دارید تا به نورپردازی مناسبی برای گیاهان خود برسید. برای تأمین نور لازم برای رشد گیاهان، می‌توانید از انواع مختلف لامپ‌های رشد گیاه استفاده کنید. در زیر، به برخی از انواع معمول لامپ‌های رشد گیاه پرداخته شده است:

لامپ رشد گیاه چیست؟

لامپ‌های فلورسنت (Fluorescent bulbs):

این لامپ‌ها انرژی کمتری نسبت به لامپ‌های معمولی مصرف می‌کنند، در دمای پایین‌تری کار می‌کنند و از نور سفید بهره می‌برند. این لامپ‌ها به دلیل قیمت مناسب، طول عمر بیشتر و ارائه نور کافی برای رشد گیاهان، محبوبیت بسیاری را در بین باغبانان و کشاورزان پیدا کرده‌اند.

این لامپ‌ها در دو نوع T5 و T8 عرضه می‌شوند. لامپ‌های T5، به دلیل دارا بودن ضخامت کمتر، در مقایسه با T8، از روشنایی بیشتری برخوردار هستند.

لامپ‌های هالوژن (Halogen bulbs):

این لامپ‌ها از نور زرد استفاده می‌کنند و برای گیاهانی که در محیطی با دمای بالا رشد می‌کنند مناسب هستند. این لامپ‌ها در مقایسه با لامپ‌های فلورسنت، مصرف انرژی بیشتری دارند و همچنین قیمت بالاتری دارند.

لامپ رشد گیاه چیست؟

لامپ‌های ای ای دی (LED):

لامپ های ال ای دی (LED) از نور آبی و قرمز برای رشد گیاهان استفاده می‌کنند و از نظر مصرف انرژی، بهترین حالت را دارند. در طول عمر این لامپ‌ها، انرژی کمتری مصرف می‌شود و بیشترین نور را برای رشد گیاهان فراهم می‌کنند. همچنین به دلیل مصرف انرژی کمتر و دارا بودن دوره عمر بیشتر در مقایسه با لامپ‌های فلورسنت، برای رشد گیاهان به صورت گسترده استفاده می‌شوند.

لامپ های رشد گیاه را از کجا بخریم؟

پس از پاسخ به سوال لامپ رشد گیاه چیست؟ این سوال پیش می آید که این نور مخصوص رشد گیاه را از کجا می توان خرید. لامپ های رشد گیاه یا چراغ های رشد گیاهان، در فروشگاه های آنلاین و فروشگاه های داخل شهر ها و فروشگاه های مرتبط با گیاهان می توان تهیه کرد. همچنین، شرکت هایی که لامپ های رشد گیاه تولید می کنند، محصولات خود را در بازارهای مختلف عرضه می کنند.

در طراحی لامپ های رشد گیاه، به دلیل نیاز گیاهان به طیف نوری خاص، برخی از شرکت ها به دنبال بهینه سازی طیف نوری برای رشد گیاهان هستند. به همین دلیل، قبل از خرید لامپ های رشد گیاه، بهتر است از مشخصات فنی آن ها و طیف نوری آن ها اطلاعات کافی را کسب کنید.

لامپ رشد گیاه چیست؟

یکی از سایت هایی که افراد می توانند از آن جا لامپ های رشد گیاه خود را تهیه کنند، ایران سان لایت است. این فروشگاه اینترنتی بزرگ دارای لامپ های رشد گیاه، پروژکتور های رشد گیاه، انواع کود ارگانیک و تمامی تجهیزات گلخانه و تجهیزاتی که برای رشد گیاه نیاز دارید، دارد.

حال که می دانید لامپ رشد گیاه چیست؟ بهتر است این را نیز بدانید که شرکت ایران سان لایت از سال 1397 به فعالیت در زمینه نور رشد گیاه و به طور کلی مواردی ک در رشد گیاه و پرورش آن کمک می کند، شروع نمود. این شرکت از دانش آموختگان متخصص و برجسته برخوردار است.

آیا لامپ های رشد گیاه انواع دارند؟

بله از انواع رایج لامپ های رشد گیاه می توان به فلورسنت، هالوژن و ال ای دی اشاره کرد. این لامپ ها از رایج ترین لامپ های رشد گیاه هستند که در بازار به عرضه می رسند.

مزایای لامپ های رشد گیاه چیست؟

لامپ های رشد گیاه باعث افزایش رشد گیاه، کاهش زمان رشد، کنترل ساختار گیاهان، تنظیم نور و.... می شوند.

لامپ های رشد گیاه شامل چه رنگ هایی می شوند؟

انواع طیف رنگی زرد، آبی و قرمز را دارند. آبی و قرمز، دو رنگ پرطرفدار در طیف نوری هستند که بیشترین تأثیر روی رشد و توسعه گیاهان دارند.

5/5 - (14 امتیاز)

2 دیدگاه در “لامپ رشد گیاه چیست؟

  1. مهبی پور گفت:

    سلام و وقت به خیر خسته نباشین خیلی مطالب خوبی بود و راحت و قابل فهم بود.
    من میخواستم لامپ رشد گیاه برای گیاهای داخل خونه بگیرم. نوردهی خونه اصلا خوب نیست اما نمیدونم کدوم نوع لامپ رشد گیاها برای گل های اپارتمونی هم خوبه و این که گلام کمی بی حال شدن با لامپ های رشد گیاه این مسئله رفع میشه؟

    1. مدیر سایت گفت:

      سلام وقتتون بخیر بله جناب مهبی پور قابل حل هست فقط باید لامپ مناسب با فضا و همینطور گیاهانتون رو تهیه بفرمایید – جهت راهنمایی دقیقتر و بهتر عکس از گیاهان و فضاتون به واتساپ شماره 09107789405 ارسال بفرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *