لامپ رشد گیاه, مقالات

لامپ رشد گیاه | راهنمای جامع خرید انواع لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه- خرید لامپ رشد گیاه – چراغ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه  از چه چیزی ساخته می شود؟

لامپ رشد گیاه برای اینکه دارای تاثیر مفیدی باشد، از طیف های فول اسپکتروم استفاده می کند که به همین دلیل به آنها ال ای دی فول اسپکتروم نیز گفته می شود.

همه نوری برای گیاهان مناسب نیست، یعنی گیاهان آن طیفی از نور را که به آن نیاز دارند و باید جذب کنند، می گیرند. چهار رنگ از نور ها که برای گیاهان عموما مهمتر است، نور سبز، قرمز، آبی و زرد می باشد.

نور زرد و سبز کمتر برای گیاهان اهمیت دارند و جذب نمی شوند بلکه از سطح گیاهان بازتاب می شوند. برای همین است که اکثر قسمت ها گیاهان به رنگ سبز در می آیند چرا که گیاهان رنگ سبز را از خود بازتاب می دهند.

مهمترین طیف رنگی برای گیاهان قرمز و آبی است که شاید نمی دانستید. برای همین علت است که در ال ای دی های لامپ رشد گیاه از نسبت متعادلی از نور قرمز و آبی استفاده می گردد. نور آبی بیشتر برای تحریک رشد شاخه و برگ گیاهان جذب گیاه می شود و نور قرمز نیز بیشتر برای تحریک گلدهی مورد استفاده قرار می گیرد.

فتوسنتز گیاهان  با لامپ رشد گیاه !

لامپ رشد گیاه ، یکی از ابزار آلاتی است که در گلخانه ها و محیط های کم نور برای فراهم کردن رشد  و فتوسنتز گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد و شما هم اگر در منزلتان گیاهی دارید که نور کافی به آن نمی رسد، می توانید از این وسیله تهیه کنید.

در دنیای امروز، خیلی از افراد هستند که علاقه زیادی به رشد و پرورش گیاهان خود در منزل دارند.

اما محدودیت هایی وجود دارد که شاید مانع راه آنها برای رسیدن به پرورش گیاهان می باشد. یکی از این محدودیت ها عدم رسیدن نور کافی به گیاهان است .

که می توان با استفاده از ال ای دی رشد گیاه، آن را برطرف سازی کرد.

ه ر موجود زنده ای برای اینکه زنده بماند به انرژی نیاز دارد. حیوانات برای اینکه انرژی خود را تامین کنند، به آب و غذا احتیاج دارند اما گیاهان خودشان به وسیله فرآیند فتوسنتز انرژی خودشان را تامین می کنند. فقط به یک سری عوامل نیاز دارند که این فرآیند را بتوانند انجام دهند که این عوامل عبارتند از دی اکسید کربن، آب و از همه مهتر نور.

نور نقش بسیار مهمی در فتوسنتز دارد به همین دلیل نور کافی باید به گیاهان برسد. گلخانه داران برای اینکه نیاز به نور را در گیاهان برطرف کنند از لامپ رشد گیاه استفاده می کنند. اگر چه هیچ نوری مثل خورشید نیست، اما طراحی این گیاهان به گونه ای صورت گرفته است که تا حد امکان نور با کیفیت را به گیاهان برساند.

همانطور که گفتیم احتمالا از اهمیت لامپ رشد گیاه مطلع شده باشید. در تهیه نور کافی برای گیاهان خود نباید درنگ کنید، چرا که مهمترین نیاز گیاهان برای تامین انرژی خود نور می باشد.

در واقع گیاهان طی یک پروسه زیست شیمیایی، انرژی نورانی ( نور خورشید یا نور مصنوعی با کیفیت ) را به انرژی شیمیایی تبدیل می کند تا از این طریق به انرژی مورد نیاز خود برای تولید میوه و دانه برای بقا دست پیدا کند. این عملیات با حضور دی اکسید کربن و آب نیز انجام می شود، اما نقش حیاتی را در این زمینه نور ایفا می کند.

لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه

شاید بپرسید چرا به این نتیجه رسیدیم که نور در فرآیند فتوسنتز اهمیت بیشتری دارد؟

گیاهان برای اینکه فتوسنتز انجام دهند باید دارای کلروفیل باشند، که قسمت های سبز رنگ این ویژگی را دارند. تمام قسمت هایی که نور به آنها می رسد و کلروفیل دارند، می توانند فتوسنتز کنند. اما ریشه که به آن نور نمی رسد نمی توان فتوسنتز انجام دهد. پس برای اینکه گیاه آپارتمانی فتوسنتز انجام دهد، نیازمند نور می باشد که در صورت نبود نور خورشید، می توانید با استفاده از ال ای دی رشد گیاه این کار را به سرانجام برسانید.

افرادی که گلخانه دارند، به دو منظور می توانند از لامپ رشد گیاه، استفاده و بهره ببرند. در صورتی که نور کافی به گیاهان نرسد، می توانند از عنصر نور مصنوعی استفاده ببرند. دومین مورد، هنگامی است که گلخانه دار می خواهد گیاهان با سرعت بیشتری رشد کنند، به همین دلیل از لامپ های مصنوعی رشد استفاده می کند.

اگر شما دارای گیاه آپارتمانی هستید و مشکل نور دارید می توانید به تهیه این لامپ ها از فروشگاه ایران سان لایت بپردازید که با قیمت مناسب و کیفیت بالا محصولات خود را عرضه می کند.

چرا نور مصنوعی برای  گیاه  بنفش هست ؟

حتما برای شما این سوال بوجود امده که با توجه به اینکه نور خورشید زرد هست چرا نور مصنوعی استفاده شده برای گیاه رنگ بنفش دارد ؟

بیشتر بخوانید
لامپ رشد کاکتوس ! لامپ مناسب کاکتوس چیست ؟

همانطور که در مقاله های قبلی هم اشاره کردیم تمام طیف نور خورشید موردنیاز گیاه نیست!  پس نباید تصور کنیم که نور مصنوعی که برای گیاه ایجاد میکنیم باید مثل خورشید زرد باشد یا نزدیک به نور خورشید باشد.

طبق تحقیقات انجام شده بر روی طیف نوری گیاهان 4 رنگ قرمز آبی و زرد و سبز موردنیاز گیاهان می باشند که در این میان جذب نور سبز و زرد در گیاهان بسیار کم و در حد ناچیز است !

اما نور قرمز و نور آبی بیشترین تاثیر را روی رشد و فتوسنتز گیاه دارند. پس از همینجا می توانیم متوجه شویم که چرا نور لامپ ها بنفش هست . چون ترکیب معینی از نور ابی و قرمز در انها استفاده شده است .

حالا با توجه به این توضیحات این سوال بوجود می اید که :

آیا خودمان هم میتوانیم با ترکیب نور قرمز و ابی لامپ رشد بسازیم؟

 

لامپ رشد گیاه

 

 

آموزش ساخت لامپ رشد گیاه !

 

پاسخ منفی است ! چرا ؟ چون درست هست که گفتیم ترکیب نور ابی و قرمز منجر به رشد و نمو گیاه می شود اما نگفتیم  چه ترکیبی! یعنی نمیشود گفت مثلا ترکیب 4 نور قرمز با 2 نور آبی مناسب برای گیاه هست ! چون که این ترکیب نوری توسط محققان در ازمایشگاه و با دستگاه طیف سنج و آرمایش های مخصوص بوجود می اید که نتایج این ازمایش ها تولید ال ای دی های فول اسپکتروم هست که طیف نور مورد نیاز گیاه که از 380-840 نانومتر از نورخورشید را شامب می شود دارد .

شما میتوانید از فروشگاه های معتبر اینترنتی و حضوری  مانند ایران سان لایت  با توجه به نیاز نوری گیاهان و هم چنین فضای خودتان لامپ رشد تهیه بفرمایید.

چطور با توجه به فضا لامپ مناسب را انتخاب کنیم ؟

برای این که بتوانیم  بهترین و مناسبترین لامپ را انتخاب کنیم لازم است ابتدا با انواع مدلهای لامپ رشد گیاه آشنا شویم سپس با توجه به فضایی که داریم و نحوه ی نصبی که میتوانیم انجام دهیم

مدل موردنظر را انتخاب کنیم :

انواع مدل های لامپ رشد گیاه :

1- لامپ رشد گیاه سرپیچی

لامپ سرپیچی  پایه (e7)به تمام سر پیچ های معمولی آباژور – چراغ مطالعه – لوستر-چراغ های دیواری و هر جایی که بتوان لامپ های معمولی نصب کرد کاربرد دارد .

لامپ رشد با پایه هالوژنی(سوزنی) چیست وچه کاربردی دارد ؟

 

لامپ رشد گیاه با پایه سرپیچی

لامپ رشد گیاه با پایه هالوژنی

لامپ های رشد گیاه سرپیچی در دو مدل  هالوژنی و  سر پیچی عرضه می شوند.

پایه های پیچی همان سر پبچ های معمولی هستند که در چراغ مطالعه و لوستر استفاده می شوند.

لامپ سرپیچی   با پایه (e7)به تمام سر پیچ های معمولی آباژور – چراغ مطالعه – لوستر-چراغ های دیواری و هر جایی که بتوان لامپ های معمولی نصب کرد کاربرد دارد .

اما سرپیچ های هالوژنی یا همان سوزنی بیشتر در  زیر سقف ها به عنوان نور مخفی و همینطور زیر طبقات شلف ها و زیر کابینت های اشپزخانه کاربرد دارند.

با توجه به توضیحات فوق حتما هنگام خرید به نوع سرپیچ محصول دقت فرمایید .

 

2- لامپ رشد گیاه با پایه کلیپسی :

لامپ رشد با پایه کلیپسی یکی از راحت ترین مدلها برای استفاده شما می باشند در ادامه دلیل انرا به شما خواهیم گفت.

یکی از مشکلاتی همیشه با لامپ رشد گیاه  سرپیجی داریم این است که جای مناسب برای استفاده از ان را نداریم . برای حل این مشکل می توانیم از این پایه ها استفاده کنیم .

چون لامپ های  سرپیچی باید حتما به سرپیچ متصل بشوند و به تنهایی قابل استفاده نیستند .

معمولا  چراغ های مطالعه و یا آباژور و ..  برای استفاده از لامپ های تک کاربرد دارند .

 

اما یکی از پرکاربردترین نوع پایه ها . پایه کلیپسی یا پیچی منعطف با سرپیچ هالوژنی یا معمولی می باشد . این پایه ها با بدنه فلزی و پلاستیکی عرضه می شوند و طول قسمت منعطف خرطومی انها 40 سانتی متر می باشد .

پایه کلیپسی

پایه کلیپسی با لامپ رشد گیاه سرپیچی

پایه کلیپسی با لامپ رشد گیاه سرپیچی

با توجه به تنوع لامپ های موجود که دو مدل سر پیچ معمولی و سر پیچ هالوژنی وجود دارد دو نوع پایه مختلف

مناسب با لامپ موردنظر در نظر گرفتیم که در عکس بالا به تفکیک مشاهده می کنید .

 

پایه کلیپسی با لامپ رشد گیاه هالوژنی

پایه کلیپسی با لامپ رشد گیاه هالوژنی

 

پایه کلیپسی با سرپیچ هالوژنی با لامپ های 3 و 4 و 5 وات و پایه های با سرپیچ معمولی برای لامپ هایی با توان 5 و 7 و9 و 12 وات عرضه می شوند .

مزیت استفاده از لامپ رشد گیاه  با پایه کلیپسی چیست ؟

یکی از بزرگترین مزیت های استفاده از این مدل لامپ ها این است که می توانیم به هر سطحی انها را متصل کنیم . سطوحی مانند میز – صندلی- کمد- طبقه و … که این امکان را به ما می دهد که براحتی گلدان گیاه و لامپ رشد خود را درفاصله مناسب از هم تنظیم و نصب کنیم .

بیشتر بخوانید
چگونه می توان در خانه های کم نور، کاج مطبق نگهداری کرد؟

لامپ رشد گیاه با پایه کلیپسی

لامپ رشد گیاه با پایه کلیپسی

 

 

3- وال واشر رشد گیاه :

وال واشر رشد گیاه از پرکاربرد ترین مدلها هست که بخاطر طراحی در اندازه های مختلف و همین طور پوشش سطحی بیشتر میان خریداران بسیار محبوب است !

در ادامه به معرفی مدلهای متنوع وال واشر میپردازیم :

وال واشر رشد گیاه 3 وات و 6 وات :

وال واشر رشد گیاه 3 وات

وال واشر رشد گیاه 3 وات

همانطور که در تصاویر بالا می بینید این مدل وال واشر ها که زیر مجموعه لامپ رشد گیاه هستند بیشتر برای زیر قفسه ها و استند ها کاربرد دارند . وال واشر رشد گیاه 3 وات به طول 20 سانتی متر و وال واشر رشد گیاه 6 وات به طول 50 سانتی متر مناسب برای فضا های محدود می باشند و از لحاظ قیمتی بسیار به صرفه هستند و تا 4 گلدان را می توانند پوشش بدهند.

در عین حال میتوان از انها بصورت ایستاده و معلق هم استفاده کرد .

وال واشر های رشد گیاه یک متری:
وال واشر رشد گیاه یک متری

وال واشر رشد گیاه یک متری

 

این مدل از لامپ رشد گیاه  متداول ترین و پرکاربرد ترین نوع وال واشر ها هستند که در دو مدل لنردار و بدون لنز تولید میشوند .که تفاوت انها در این است که در مدلهای لنری پرتاب نور داریم که یعنی شما میتوانید لامپ را تا حتی 1 متر بالاتر از تاج گیاه قرار بدید اما در مدلهای معمولی فاصله لامپ تا تاج گیاه باید بین 30 تا 50 سانتی متر باشد.

 

پس برای جمع بندی انواع وال واشر های رشد یک متری می توانیم بگوییم که در کل 2 مدل اصلی وال واشر داریم که شامل معمولی و لنزی هستند.

وال واشر رشد گیاه لنزی یک متری:

 

وال واشر رشد گیاه لنزی

همانطور که در بالا هم گفتیم وال واشرهای لنزی برای این ساخته شده اند که شما بتوانید به سقف یا دیوار تا 2 متر دورتر از گیاه نصب کنید . و این مدل ها نور را بصورت متمرکز با زاویه 120 درجه روی گیاهان شما می اندازند.

در این مدل لامپ ها روی هر ال ای دی لامپ رشد گیاه یک لنز با زاویه 90 یا 120 درجه نصب شده و روی ان هم شیشه سکوریت برای محافظت بیشتر از ال ای دی ها نصب می شود.

وال واشر رشد گیاه لنزی 36 وات

وال واشر رشد گیاه لنزی 36 وات

 

برای راهنمایی کامل و بهتر جهت خرید انواع وال واشر رشد گیاه می توانید به مقاله  راهنمای جامع خرید وال واشر رشد گیاه  مراجعه بفرمایید .

 

 

4- پروژکتور رشد گیاه :

معمولا برای پوشش فضای بیشتر و همینطور پرتاب نور ببشتر پروژکتور ها گزینه مناسبی می باشند .

پروژکتور های 10 تا 50 وات برای پوشش 1 تا 3 متر مربع مناسب می باشند .

روی تمام مدلهای پروژکتور لنز پرتاب نور نصب گردیده است که تا 2 متر نور را پرتاب میکند اما فاصله ایده ال پروژکتور رشد گیاه تا تاج گیاه 50-80 سانت می باشد.

انواع پروژکتور های رشد گیاه مناسب برای گیاهان اپارتمانی از 10 وات شروع شده و تا 50 وات ادامه پیدا میکند .

 

پروژکتور رشد گیاه 20وات smd

پروژکتور رشد گیاه 20وات smd

پروژکتور رشد گیاه 16 وات

 

 تفاوت پروژکتور های رشد گیاه led و smd در چیست ؟

همانطور که در تصاویر بالا مشاهده میکنید دو مدل پروژکتور رشد گیاه داریم که تفاوت هایی باهم دارند که احتمالا برای شما هم سوال شده است !

خب تفاوت اصلی این دو مدل :

1- تفاوت قیمتی :

اگر نگاهی به لیست قیمت پروژکتور ها بیندازید متوجه می شوید که پروژکتور های smd از پروژکتور های led ارزانتر هستند .

مثلا پروژکتور رشد گیاه  20 وات لنزی بسیار گرانتر از پروژکتور رشد گیاه 20 وات smd می باشد . خب علت چیست ؟ علت اصلی نوع ال ای دی های استفاده شده و هم چنین زمان

و اجرت تولید این دو مدل می باشد . همانطور که در تصویر مشاهده میکنید پروژکتور 20 وات لنزی دارای 20 عدد ال ای دی فول اسپکتروم و به ازای هر کدام از انها نیز لنز نظیر ان

می باشد در صورتی که پروژکتور 20 وات smd فقط دارای یک چیپ smd بوده و نصب بسیار راحتتری دارد و از طرفی پرتاب نور آن نسبت به مدل لنز دار کمتر است .

2- نوع قاب ( محفظه نگه دارند و هیت سینک پروژکتور) :

قاب این دو پروژکتور کاملا متفاوت بوده و از لحاظ وزنی تفاوت دارد . چرا ؟ چون پروژکتور 20 وات ال ای دی به نسبت مدل smd گرمای بیشتری تولید میکند در نتیجه احتیاج به قاب سنگین

تری دارد .

 

خب تا به الان به بررسی 4 دسته بندی اصلی لامپ و چراغ رشد گیاه  شامل:

  1.  لامپ رشد گیاه سرپیچی
  2. لامپ رشد گیاه با پایه کلیپسی 
  3. وال واشر رشد گیاه 
  4. پروژکتور رشد گیاه 

پرداختیم و در ادامه این مطلب به پروژکتور های رشد گیاه گلخانه ای و حرفه ای تر برای کشاورزی و انواع مختلف کشت گلخانه ای میپردازیم .

پس اگر به صورت حرفه ای  حوزه را دنبال می کنید و یا خودتان کشت گلخانه ای انجام می دهید ادامه مطلب را با دقت بیشتری بخوانید !

 

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “لامپ رشد گیاه | راهنمای جامع خرید انواع لامپ رشد گیاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *