برخی از پرورش دهندگان گل و گیاه و کشاورزان عقیده دارند که درختان به دلیل خواب زمستانی نباید کود بگیرند و بنابراین با کوددهی به درختان میوه در زمستان مخالف هستند. اما طبق بررسی محققینی همچون Robert Crassweller این عقیده درست نیست. محققین معتقدند هنگامی که درختان از خواب زمستانه بیرون می آیند یکسری واکنش های متابولیکی را شروع می کنند و برای انجام آن از ذخایری که در طی پاییز و زمستان گذشته جمع کرده اند استفاده می کنند.

بنابراین با کوددهی زمستانه برای درختان میوه کمک می کنید تا ذخایری از مواد غذایی و انرژی در تنه، ریشه، ساقه و شاخه ها جمع کنند تا در اوایل بهار درختان بتوانند سریعتر رشد کنند و منتظر کوددهی نباشند. توصیه ما این است که پس از انتخاب و خرید بهترین کود برای درختان میوه در زمستان حدود 4 تا 6 هفته قبل از شکوفه دهی کوددهی را شروع کنید تا زمان کافی برای ورود مواد مغذی به درون خاک و جذب مجدد آنها در اوایل بهار وجود داشته باشد. در این مطلب به شما کمک می کنیم تا بهترین کود زمستانی برای درختان میوه را بشناسید و بهترین برندها را از ما خریداری کنید.

بهترین کود برای درختان میوه در زمستان چیست؟

بهترین کودهایی که برای درختان در فصل زمستان می توان استفاده کرد در درجه اول کودهای NPK یا به عبارت دیگر کودهایی هستند که مواد غذایی ماکرو دارند اما این مقدار با توجه به خواب زمستانی درختان و فعالیت متابولیسم بسیار کم و آهسته آنها نباید زیاد باشد. منظور از مقدار هم میزان مصرف و هم درصد عناصر ماکرو مغذی است. در درجات بعدی، بهترین کود زمستانه برای درختان میوه کودهای حاوی مس، آهن، کلسیم، منیزیم (در صورت وجود نقص در منیزیم) و کودهای ارگانیک حاوی مواد پوسیده دامی هستند.

اما سوال اینجاست که فایده هر کدام از این کودها چیست، بهترین برند کود زمستانه برای درختان میوه چیست و چقدر قیمت دارند و چطور باید مصرف کرد؟ در ادامه به طور کامل به همه این موارد می پردازیم.

 • کودهای NPK

از جمله بهترین کودهای درختان در فصل زمستان کودهای NPK هستند یعنی کودهایی که همه مواد ماکرو مغذی مورد نیاز گیاهان را دارند. درختان در فصل زمستان این مواد غذایی را در ساختارهای مخصوص خود ذخیره می کنند تا در اوایل بهار بتوانند به یک منبع آماده و مغذی دسترسی سریعی داشته باشند و نسبت به سایر درختانی که در زمستان کود نگرفته اند رشد بهتر، محصولات بیشتر و با کیفیت تری داشته باشند. برای خرید کودهای NPK کافیست بر روی لینک کلیک کنید تا لیستی از بهترین کودهای NPK برای درختان در فصل زمستان را ببینید.

 • هیومیک اسید

چرا هیومیک اسید یا کودهای حاوی هیومیک اسید را به عنوان بهترین کود برای درختان میوه در زمستان پیشنهاد می کنیم؟ چون اگر شما بهترین کودها را هم در اختیار داشته باشید و طبق برنامه و منظم کوددهی داشته باشید اما ساختار خاک مناسب نباشد کوددهی هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت. به همین دلیل به کودهایی مثل هیومیک اسید نیاز دارید تا ساختار خاک را اصلاح کنند، با تیره تر کردن خاک به جذب حداکثری نور خورشید کمک کنند (در زمستان از شدت تابش نور خورشید کم می شود)، جوانه زنی بذر و ریشه زایی را با تهویه مناسب خاک بهبود دهد و به رشد هر چه بیشتر میکرو ارگانیسم های مفید خاک کمک نماید. از طرفی اگر خاک کشاورزی شما شور است یا بیش از حد قلیایی است و جلوی جذب عناصر را می گیرد هیومیک اسید به رفع آن کمک شایان توجهی خواهد کرد. در ادامه لیستی از بهترین کودهای هیومیک اسید را می بینید که بهترین کود برای درختان میوه در زمستان هستند.

 • کودهای آهن

کودهای آهن نیز برای کوددهی به درختان میوه در زمستان توصیه می شوند. کودهای آهنی که در آنها عنصر آهن به شکل کلاته شده با EDDHA هستند به جذب حداکثری آن کمک می کنند اما فایده این عنصر برای درخت میوه در فصل زمستان چیست؟ عنصر آهن به ساخت کلروفیل بیشتر، فتوسنتز بیشتر و در نتیجه انرژی سازی کمک می کند بنابراین در اوایل بهار درختان میوه شما بسیار پر انرژی شروع به رشد می کنند که نتیجه آن در فصل گلدهی و میوه دهی با محصول بیشتر و با کیفیت تر همراه است.

 • کودهای حاوی مس کلاته شده با EDTA

کودهای حاوی مس هم برای کوددهی به درختان میوه در زمستان توصیه می کنیم که به دو شکل آبیاری و محلول پاشی قابل استفاده هستند. عنصر مس کمک می کند تا انتقال مواد غذایی و آب بهتر صورت بگیرد و در نتیجه گیاهان دچار سرمازدگی و یخ بستن آب درون آوندها نشوند.

 • کودهای حیوانی

کودهای حیوانی کاملا ارگانیک مثل کودهای مرغی، گاوی و گوسفندی وقتی اطراف ریشه درختان میوه پاشیده می شوند یا به شکل چالکود به کارمی روند با گرم نگه داشتن این ناحیه جلوی سرمازدگی و یخ زدن ریشه ها را می گیرند بنابراین گیاه هر چقدر نیاز به مواد مغذی داشته باشد جذب خواهد کرد. کود مرغی ویسپو در حال حاضر یکی از بهترین و پرفروش ترین کودهای حیوانی بازار داخلی است.

بهترین کود برای جلوگیری از یخ زدگی درختان در زمستان

در فصل زمستان به دلیل کاهش شدید دما مخصوصا در طی شب و نواحی کویری، احتمال اینکه درختان مجبور به تحمل دمایی کمتر از منفی یک تا منفی 5 درجه شوند زیاد است. بنابراین احتمال یخ زدگی بالاتر می رود و این اتفاق در مراحل بعدی رشد و نمو درختان اثرات منفی بسیار بدی می گذارد. برای جلوگیری از یخ زدگی درختان باید از بهترین کود برای درختان میوه در زمستان استفاده کنید. بهترین کودهایی که جلوی سرمازدگی و یخ زدگی درختان میوه را در فصل زمستان می گیرند عبارتند از:

 • کودهای حاوی اسید آمینه

 • کودهای پتاس بالا

 • کودهای سولو پتاس

یکی دیگر از کودهایی که برای جلوگیری از یخ زدگی درختان در زمستان لازم است کودهای سولوپتاس هستند که بهترین نمونه آن کود سولفات پتاسیم زیگلر است.

 • کودهای میکرو (حاوی مس، روی، منیزیم و منگنز)

شما می توانید بهترین کودهای میکرو با تنوع بسیار بالا و قیمت بسیار مناسب را از ما خریداری کنید و حتی مشاوره رایگان هم بگیرید.

 • کودهای حاوی کلسیم

بهترین روش کوددهی درختان میوه در زمستان

همانطور که در ابتدای صحبت ها نیز اشاره کردیم نه تنها باید از بهترین کود برای درختان میوه در فصل زمستان استفاده کنید بلکه روش درست کوددهی هم لازم است. کوددهی زمستانه گیاهان و درختان به دو روش سطحی و چالکود صحیح است و از هیچ روش دیگری نباید استفاده کرد.

روش کوددهی سطحی در زمستان

در روش سطحی باید در ناحیه آبچکان درخت یعنی دور تا دور درخت، کود بریزید. خاک را برگردانید و پس از آن مخلوط کود مدنظرتان را در این ناحیه بپاشید و با خاک قاطی کنید. در روش سطحی چون در ناحیه ای که ریشه ها هستند کوددهی دارید جذب مؤثرتر است هر چند اگر عنصری تثبیت شده باشد جذب نخواهد شد. از طرفی عیب دیگر روش کوددهی سطحی شسته شدن کود توسط روان آب و هرز آب است. همچنین در باغات پسته که فاصله بین درختان نسبتا زیاد است امکان تابش آفتاب به روی خاک و رشد علف های هرز و مصرف کودهای سطحی توسط آنها وجود دارد.

به همین دلیل بهترین روش کوددهی زمستانه به درختان روش چالکود است که در ادامه کاملا توضیح می دهیم.

روش چالکود برای کوددهی در زمستان

روش چالکود بهترین و مطمئن ترین شیوه کوددهی به درختان از جمله درختان میوه در فصل زمستان است. در این روش ابتدا باید چاله هایی در یک سوم انتهایی سایه انداز درخت حفر کنید چون ریشه ها در این نواحی جوانتر بوده و شانس جذب بیشتر عناصر بالاست. تعداد چاله ها براساس سن و تراکم درختان و میزان کمبود عناصر میکرو و ماکرو مغذی تعیین می شود و تا حدی هم تجربی است. معمولا درختانی که بیشتر از 10 سال سن دارند هر کدام دو تا 4 چاله نیاز دارند و برای باغات با تراکم زیاد بین هر دو درخت یک چاله کافیست.

قطر هر چاله در روش کوددهی زمستانه چالکود باید بین 30 تا 50 سانتیمتر با عمق 40 تا 50 سانتیمتر باشد. پس از آن درون چاله ها باید کود بریزید و سپس فشرده کنید و تا زمانی کود بریزید که پس از فشرده شدن هم سطح خاک قرار بگیرد. خاکی که از داخل چاله برداشته اید دوباره روی آن نریزید و به اطراف درخت بپاشید.

روش چالکود برای کوددهی زمستانه درختان میوه

راهنمای خرید بهترین کود زمستانه برای درختان میوه

اکنون که با بهترین کود برای درختان میوه در زمستان و شیوه کوددهی آشنا شدید این سوال مطرح می شود که کدام یک را بخریم؟ از کجا بفهمیم به کدام کود نیاز داریم؟

قبل از هر چیز باید توضیح دهیم لیستی که از بهترین کودهای درختان میوه در فصل زمستان مشاهده کردید لزوما به این معنی نیست که از هر یک باید بهترین کود را انتخاب کرده و بخرید. شما باید بتوانید ابتدا نیازهای گیاهتان را تشخیص دهید و سپس بر اساس آن خرید کنید.

به عنوان مثال در مناطقی که خاک شور یا آهکی دارند و به طور کلی ساختار خاک مشکل ساز است ابتدا باید به دنبال خرید هیومیک اسیدها باشید. یا به عنوان مثال اگر در منطقه ای زندگی می کنید که خاک آن بافت ماسه ای دارد به کودهای حاوی آهن و منگنز بیشتر از همه نیاز پیدا خواهید کرد. اگر خاک منطقه شما سرشار از مواد آلی است باید از کودهایی که دارای اوره، یون و کربن هستند استفاده نمایید.

بنابراین بهترین کود برای درختان میوه در زمستان برحسب شرایط موجود، نوع درخت و نوع کمبود متناظر با آن انتخاب شده و خریداری می گردد. اگر باز هم در انتخاب کود زمستانه با مشکل مواجه شدید می توانید روی مشاوره رایگان کارشناسان فنی و متخصصین ما حساب ویژه باز کنید.

قیمت بهترین کود برای درختان میوه در زمستان

قیمت کودهای زمستانه برای درختان میوه برحسب نوع کود و مقداری که نیاز دارید متفاوت است. بنابراین پس از انتخاب دقیق نوع کود کافیست گزینه اضافه کردن به سبد خرید را بزنید و در همان لحظه قیمت نهایی را مشاهده کنید. برای اطلاع دقیق از قیمت بهترین کودهای درخت میوه در زمستان یا سری به محصولات منتخب خودتان بزنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

3.9/5 - (62 امتیاز)

1 دیدگاه در “‏20+ مدل از بهترین کود برای درختان میوه در زمستان

 1. کشاورز گفت:

  کلم سوت کشید این قیمتها به ریال نیست ؟ اشتباه نشده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *