مقالات, مقالات لامپ رشد گیاه

ال ای دی فول اسپکتروم

خرید ال ای دی فول اسپکتروم

ال ای دی فول اسپکتروم چگونه باعث رشد گیاهان می شود؟

ال ای دی فول اسپکتروم در واقع در پاسخ به نیاز گیاهان جهت رشد به کل طیف نوری ایجاد شد چون با وجود اینکه برخی از گیاهان فقط به نور آبی و قرمز طیف نور خورشید نیاز دارند اما برخی دیگر نه تنها به طیف نور آبی و قرمز، بلکه بسته به نوع گونه به سایر طیف های نوری هم نیاز پیدا می کنند.

پس در واقع در پاسخ به این سؤال که ال ای دی فول اسپکتروم چیست؟ به led فول اسپکتروم مخصوص رشد گیاه که طیف نوری دقیقا مشابه با طیف نوری خورشید دارند گفته می شود که هر طیف آن در یک مرحله خاصی از رشد گیاه استفاده می شود و برخی گیاهان به سایر طیف ها هم نیاز دارند و به همین دلیل اگر آشنایی چندانی با گیاه از لحاظ نور مورد نیاز ندارید، خرید ال ای دی فول اسپکتروم مخصوص رشد گیاه بهترین گزینه است.

 

نور سفید چه تاثیری روی رشد گیاهان دارد؟ مقایسه تاثیر نور سفید و بنفش روی رشد گیاه

LED فول اسپکتروم مختص رشد گیاه برای تمامی گیاهان مناسب است و برخلاف ال ای دی رشد گیاه معمولی که اکثرا فقط نور آبی و قرمز منتشر می کنند و به رنگ بنفش دیده می شوند، این نوع ال ای دی فول اسپکتروم تمامی طیف های نوری را دارد.

فایده این نوع از ال ای دی (LED) ها این است که برخی گیاهان برای رشد علاوه بر نورهای آبی و قرمز به نور UVA هم نیاز دارند (برای تولید هورمون های حفاظتی در داخل گیاه)، برخی به نور فروسرخ نیاز دارند تا پاسخ سایه گریزی (Shade Avoidance) القاء شده و کمک به گلدهی سریعتر آنها کند و یا برخی دیگر بسته به مرحله رشد خود، بیشتر به نور آبی یا قرمز نیاز دارند.

به همین دلیل با لامپ های معمولی LED مخصوص رشد گیاه امکان پذیر نیست و نمی توان نسبت آن را تغییر داد اما با انواع فول اسپکتروم به راحتی قابل انجام است.

طبق تحقیقات علمی مشخص شده که گیاه در مرحله رشد رویشی (تشکیل ساقه و برگ و ریشه) بیشتر به نور آبی نیاز دارد و در مرحله گلدهی و میوه دهی بیشتر به نور قرمز نیاز پیدا می کند. با خرید ال ای دی فول اسپکتروم مدرن که امکان تنظیم بندی برای آن گذاشته شده، این قابلیت را برای پرورش دهندگان فراهم کرده که درصد نسبت این دو طیف نوری را تغییر دهند تا گیاهان به صورت بهینه و ایده­آل رشد کنند.

البته عامل مهم بعدی برای تأمین نور گیاهان، تأمین شدت نور مورد نیاز هم هست که می توانید LEDهایی با توان بالاتر خریداری کنید.

 

 

ال ای دی فول اسپکتروم مناسب اکثر گیاهان

ال ای دی فول اسپکتروم مناسب اکثر گیاهان

نکات خرید led فول اسپکتروم

هنگام تهیه LED فول اسپکتروم نیز باید به نکات بسیار مهمی توجه داشته باشید که در این قسمت به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم که البته شما عزیزان می توانید در هر زمان از طریق تماس با واحد فروش، برای خرید ال ای دی فول اسپکتروم مشاوره رایگان دریافت کرده و بهترین مدل LED فول اسپکتروم را خریداری نمایید:

  • نوع گیاه:

Click here to preview your posts with PRO themes ››

هنگام خرید ال ای دی فول اسپکتروم حتما به نوع گونه گیاه دقت داشته باشید چرا که برخی گیاهان بسته به نوع گونه و حتی مرحله رشد به نسبت متفاوتی از طیف آبی به قرمز نیاز دارند. حتی برخی گیاهان مثل گیاهان نواحی مدیترانه ای به شدت نور زیاد نیاز دارند و برخی دیگر که مربوط به نواحی معتدل و نیمه گرمسیری به شدت نور کمتری نیاز دارند.

مثلا کاهو گیاهان دارویی به شدت نور زیادی نیاز ندارند (25 وات) اما سیب زمینی برای رشد به شدت نور بالا مثلا ال ای دی 50 وات فول اسپکتروم نیاز دارد.

  • محیط رشد گیاه:

طبیعتا به هر میزان که مساحت محیط کشت شما چه در فضای داخلی منزل یا در محیط بیرون مثلا در گلخانه ها بیشتر باشد به LEDهای بیشتری هم نیاز دارید و در نتیجه باید پنل ال ای دی را بزرگتر در نظر بگیرید.

  • میزان گرمای تولید شده توسط led فول اسپکتروم:

با توجه به اینکه شاید نیاز داشته باشید بسته به مساحت خود از پروژکتور ال ای دی فول اسپکتروم  استفاده کنید حتما باید مقدار گرمایی که تولید می کنند را در نظر داشته باشید چرا که گرمای زیاد نیز گیاهان را از بین می برد. حتی اگر مقدار گرما نیز متناسب باشد باید به فاصله قرارگیری led فول اسپکتروم از گیاه نیز توجه کنید که حداقل باید 1 متر فاصله عمودی وجود داشته باشد. به همین دلیل میزان وات مورد نیاز گیاه را بسته به نوع گونه مشخص کنید تا فقط به اندازه مقدار مورد نیاز گرما و نور دریافت کنند.

  • سیستم خنک کننده در led فول اسپکتروم:

سیستم خنک کننده یا Cooling System یکی از الزامات پروژکتورهای فول اسپکتروم است تا بتوانند لامپ های ال ای دی را خنک نگه دارند چرا که در اثر کارکرد خود مقداری گرما تولید می کنند که افزایش دمای آنها سبب کاهش راندمان و طول عمر مفید آنها می شود.

  • نوع هوشمند یا ساده فول اسپکتروم:

اگر از دسته افرادی هستید که در محیط گلخانه یا کشت و پرورش گیاه خود، گیاهانی با نیازهای و شرایط کشت گوناگون قرار داده اید حتما توصیه می شود که از ال ای دی فول اسپکتروم هوشمند خریداری کنید که بسته به نوع گیاه امکان تنظیم کردن آنها وجود دارد تا هم نسبت نور آبی به قرمز را تغییر داده و هم شدت نور و ساعت روشن ماندن و خاموش شدن آنها قابل تنظیم است تا بدون حضور اپراتور به صورت اتوماتیک عمل کنند و مطمئن تحت هر شرایطی، گیاهان شما در شرایط رشد بهینه قرار دارند.

نکته در مورد led فول اسپکتروم: با توجه به نوع گیاهی میزان روشن و خاموش بودن ال ای دی رشد گیاه فول اسپکتروم را تنظیم کنید، اکثر گیاهان مثل سیب زمینی و فلفل باید حداقل 14 ساعت روشن بوده و حداقل 6 ساعت خاموش باشند.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

 

خرید ال ای دی فول اسپکتروم

نکات خرید ال ای دی فول اسپکتروم

 

مشکلات و معایب خرید ال ای دی فول اسپکتروم

موارد زیر مهمترین مشکلات led فول اسپکتروم هستند:

  • led فول اسپکتروم مناسب تمامی گیاهان نیست:

با اینکه این نوع از تجهیزات نوری برای اکثر گیاهان مناسب هستند اما با این حال برخی از گیاهان نیز هستند شرایط بسیار سختی برای رشد دارند. البته می توانید تجهیزات جانبی خریداری کنید اما هزینه آن شاید چندان مقرون به صرفه نباشد. پس اگر فقط این دسته از گیاهان را برای پرورش دارید، به سراغ نوع دیگری از لامپ های رشد گیاه بروید.

  • ال ای دی فول اسپکتروم واقعا کل طیف خورشید را ندارند

کل طیف خورشید شامل طیف نور UV، مادون قرمز، اشعه ایکس، امواج رادیویی و غیره نیز هست که برخی از آنها اصلا برای گیاه مورد نیاز نیستند و برخی دیگر هم به مقادیر مختلفی از آن نیاز است که همه انواع ال ای دی  های فول اسپکتروم چنین نیستند چون برای شبیه سازی کاملا دقیق نور خورشید، هزینه تهیه ال ای دی  بسیار زیاد خواهد شد که با تکنولوژی کنونی امکان پذیر نیست.

  • پویایی ال ای دی رشد گیاه فول اسپکتروم  مثل نور خورشید نیست

حتی اگر تکنولوژی ساخت آن با هزینه مناسب برای شبیه سازی کاملا نور خورشید برای ال ای دی فتوسنتز وجود داشت باز هم از لحاظ عملکردی و راندمان دقیقا مشابه با نور خورشید وجود نداشت.

با توجه به موقعیت خورشید و برهمکنش نور آن در هوا و تحت شرایط مختلف با گیاه، دائما نوع اثرات آن در حال تغییر است به همین دلیل شرایطی که با این ال ای دی ها ایجاد می شود کاملا استاتیک است.

قیمت خرید ال ای دی فول اسپکتروم

فروشگاه ایران سان لایت به عنوان معتبرترین و بهترین مرکز خرید و فروش ال ای دی رشد گیاه  با تجهیزات کامل و قیمت مناسب در طی چندین سال فعالیت رضایت بالای مشتریان را کسب کرده است. شما عزیزان می توانید از طریق تماس با واحد فروش به صورت رایگان از مشاوره ما بهره مند شده و بهترین محصول را خریداری کنید.

ضمنا تمامی محصولات led فول اسپکتروم دارای ضمانت کیفیت کالا هستند و امکان ثبت سفارش به صورت 7/24 وجود دارد.

 

led فول اسپکتروم

 

منابع led فول اسپکتروم:

 

 

 

قیمت ال ای دی فول اسپکتروم چقدر است؟

لیست انواع ال ای دی فول اسپکتروم و قیمت های متفاوت آن را در همین تب مشاهده می نمایید. وارد همین صفحه شوید

ال ای دی فول اسپکتروم چیست؟

به led فول اسپکتروم مخصوص رشد گیاه که طیف نوری دقیقا مشابه با طیف نوری خورشید دارند گفته می شود

ال ای دی فول اسپکتروم می تواند جایگزین نوری خوبی باشد؟

بله. جایگزین مناسب و کافی
به دلیل طیف نوری متفاوت می تواند کافی نیز باشد

4.5/5 - (104 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *