نمایش 1–16 از 54 نتیجه

خرید لامپ رشد گیاه | لامپ رشد گیاه ارزان | چراغ رشد گیاه | لامپ فتوسنتز | لامپ مخصوص رشد گیاه | ال ای دی رشد گیاه | چراغ پرورش گل و گیاه | smd رشد گیاه | فاصله لامپ رشد گیاه

لامپ یا چراغ رشد گیاه چیست؟

لامپ رشد گیاه برای اینکه دارای تاثیر مفیدی باشد، از طیف های فول اسپکتروم استفاده می کند که به همین دلیل به آنها ال ای دی فول اسپکتروم نیز گفته می شود. به احتمال با همین توضیح کم نیز، پاسخ سوال لامپ رشد گیاه چیست مشخص شده باشد. اما در ادامه بیش از پیش به بررسی لامپ رشد گیاه چیست خواهیم پرداخت.

همه نوری برای گیاهان مناسب نیست، یعنی گیاهان آن طیفی از نور را که به آن نیاز دارند و باید جذب کنند، می گیرند. چهار رنگ از نور ها که برای گیاهان عموما مهمتر است، نور سبز، قرمز، آبی و زرد می باشد.

نور زرد و سبز کمتر برای گیاهان اهمیت دارند و جذب نمی شوند بلکه از سطح گیاهان بازتاب می شوند. برای همین است که اکثر قسمت ها گیاهان به رنگ سبز در می آیند چرا که گیاهان رنگ سبز را از خود بازتاب می دهند.

مهمترین طیف رنگی برای گیاهان قرمز و آبی است که شاید نمی دانستید. برای همین علت است که در ال ای دی های لامپ رشد گیاه از نسبت متعادلی از نور قرمز و آبی استفاده می گردد. نور آبی بیشتر برای تحریک رشد شاخه و برگ گیاهان جذب گیاه می شود و نور قرمز نیز بیشتر برای تحریک گلدهی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه در مورد نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه نیز توضیح داده خواهد شد.

متاسفانه از لامپ های رشد گیاه UV بنفش برخی مواقع در خارج برای کشت گیاهان غیر قانونی مانند ماری جوانا استفاده میشود.

استفاده از لامپ های رشد گیاه برای دیوار سبز

لامپ رشد گیاه

نحوه استفاده از چراغ یا لامپ رشد گیاه

برای اینکه بفهمیم  کدام یک از انواع مدلهای مختلف لامپ رشد گیاه مناسب فضای ماست ابتدا باید انواع لامپ رشد با کاربرد ها و اشکال مختلف ان را بشناسیم و فاصله لامپ رشد را بسنجیم.

پیشنهاد میکنیم بخوانید : نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه

در ادامه به معرفی  انواع مدلها و کاربردهای آن می پردازیم :

انواع مدل های لامپ رشد گیاه

1- لامپ رشد گیاه سرپیچی

لامپ سرپیچی  پایه (e7) به تمام سر پیچ های معمولی آباژور – چراغ مطالعه – لوستر-چراغ های دیواری و هر جایی که بتوان لامپ های معمولی نصب کرد کاربرد دارد .

لامپ های رشد گیاه سرپیچی در دو مدل  هالوژنی و  سر پیچی عرضه می شوند.

پایه های پیچی همان سر پبچ های معمولی هستند که در چراغ مطالعه و لوستر استفاده می شوند.

لامپ سرپیچی با پایه (e7) به تمام سر پیچ های معمولی آباژور – چراغ مطالعه – لوستر-چراغ های دیواری و هر جایی که بتوان لامپ های معمولی نصب کرد کاربرد دارد .

اما سرپیچ های هالوژنی یا همان سوزنی بیشتر در  زیر سقف ها به عنوان نور مخفی و همینطور زیر طبقات شلف ها و زیر کابینت های آشپزخانه کاربرد دارند.

با توجه به توضیحات فوق و به فاصله لامپ های رشد گیاه حتما هنگام خرید به نوع سرپیچ محصول دقت فرمایید .

لامپ رشد گیاه با پایه هالوژنی
لامپ رشد گیاه با پایه سرپیچی

2- چراغ رشد گیاه با پایه کلیپسی

لامپ رشد با پایه کلیپسی یکی از راحت ترین مدلها برای استفاده شما می باشند در ادامه دلیل آن را به شما خواهیم گفت.

یکی از مشکلاتی همیشه با لامپ رشد سرپیچی داریم این است که جای مناسب برای استفاده از ان را نداریم . برای حل این مشکل می توانیم از این پایه ها استفاده کنیم .

چون لامپ های سرپیچی باید حتما به سرپیچ متصل بشوند و به تنهایی قابل استفاده نیستند .

معمولا چراغ های مطالعه و یا آباژور و ..  برای استفاده از لامپ های تک کاربرد دارند .

اما یکی از پرکاربردترین نوع پایه ها پایه کلیپسی یا پیچی منعطف با سرپیچ هالوژنی یا معمولی می باشد . این پایه ها با بدنه فلزی و پلاستیکی عرضه می شوند و طول قسمت منعطف خرطومی انها 40 سانتی متر می باشد .

با توجه به تنوع لامپ های موجود که دو مدل سر پیچ معمولی و سر پیچ هالوژنی وجود دارد دو نوع پایه مختلف متناسب با لامپ موردنظر در نظر گرفتیم که در عکس پایین  به تفکیک مشاهده می کنید.

مزیت استفاده از لامپ رشد با پایه کلیپسی چیست ؟

یکی از بزرگترین مزیت های استفاده از این مدل لامپ ها این است که می توانیم به هر سطحی انها را متصل کنیم . سطوحی مانند میز – صندلی- کمد- طبقه و … که این امکان را به ما می دهد که براحتی گلدان گیاه و لامپ رشد خود را در فاصله مناسب از هم تنظیم و نصب کنیم . فاصله لامپ های رشد گیاه با پایه بیشتر است


لامپ رشد گیاه سرپیچی

3- وال واشر رشد گیاه

وال واشر رشد گیاه از پرکاربرد ترین مدلها هست که بخاطر طراحی در اندازه های مختلف و همین طور پوشش سطحی بیشتر میان خریداران بسیار محبوب است ! فاصله لامپ رشد در این مورد نیز متفاوت تر است

در ادامه به معرفی مدلهای متنوع وال واشر میپردازیم :

وال واشر رشد گیاه 3 وات و 6 و 12 وات

همانطور که در تصاویر  پایین می بینید این مدل وال واشر ها که زیر مجموعه لامپ رشد هستند بیشتر برای زیر قفسه ها و استند ها کاربرد دارند . وال واشر رشد گیاه 3 وات به طول 20 سانتی متر و وال واشر رشد گیاه 6  و 12 وات به طول 50 سانتی متر مناسب برای فضا های محدود می باشند و از لحاظ قیمتی بسیار به صرفه هستند و تا 4 گلدان را می توانند پوشش بدهند.

در عین حال میتوان از انها بصورت ایستاده و معلق هم استفاده کرد .

وال واشر رشد گیاه رشد گیاه
وال واشر رشد گیاه 6 وات مناسب طبقات

وال واشر های رشد گیاه یک متری

این مدل از لامپ رشد متداول ترین و پرکاربرد ترین نوع وال واشر ها هستند که در دو مدل لنز دار و بدون لنز تولید میشوند .که تفاوت انها در این است که در مدلهای لنری پرتاب نور داریم که یعنی شما میتوانید لامپ را تا حتی 1 متر بالاتر از تاج گیاه قرار بدید اما در مدلهای معمولی فاصله لامپ تا تاج گیاه باید بین 30 تا 50 سانتی متر باشد.

پس برای جمع بندی انواع وال واشر های رشد یک متری می توانیم بگوییم که در کل 2 مدل اصلی وال واشر داریم که شامل معمولی و لنزی هستند.

وال واشر رشد گیاه( بدون لنز)  :
وال واشر رشد گیاه لنزی یک متری

همانطور که در بالا هم گفتیم وال واشرهای لنزی برای این ساخته شده اند که شما بتوانید به سقف یا دیوار تا 2 متر دورتر از گیاه نصب کنید . و این مدل ها نور را بصورت متمرکز با زاویه 120 درجه روی گیاهان شما می اندازند.

در این مدل لامپ ها روی هر ال ای دی لامپ رشد گیاه یک لنز با زاویه 90 یا 120 درجه نصب شده و روی ان هم شیشه سکوریت برای محافظت بیشتر از ال ای دی ها نصب می شود.

برای راهنمایی کامل و بهتر جهت خرید انواع وال واشر رشد گیاه می توانید به مقاله  راهنمای جامع خرید وال واشر رشد گیاه  مراجعه بفرمایید .

4- پروژکتور رشد گیاه

معمولا برای پوشش فضای بیشتر و همینطور پرتاب نور ببشتر پروژکتور ها گزینه مناسبی می باشند.

پروژکتور های 10 تا 50 وات برای پوشش 1 تا 3 متر مربع مناسب می باشند .

روی تمام مدلهای پروژکتور لنز پرتاب نور نصب گردیده است که تا 2 متر نور را پرتاب میکند اما فاصله ایده ال پروژکتور رشد گیاه تا تاج گیاه 50-80 سانت می باشد.

انواع پروژکتور های رشد گیاه مناسب برای گیاهان اپارتمانی از 10 وات شروع شده و تا 50 وات ادامه پیدا میکند .

لامپ رشد گیاه

تفاوت پروژکتور های رشد گیاه led و smd در چیست ؟

همانطور که در تصاویر بالا مشاهده میکنید دو مدل پروژکتور رشد گیاه داریم که تفاوت هایی باهم دارند که احتمالا برای شما هم سوال شده است !

خب تفاوت اصلی این دو مدل :

1- تفاوت قیمتی

اگر نگاهی به لیست قیمت پروژکتور ها بیندازید متوجه می شوید که پروژکتور های smd از پروژکتور های led ارزانتر هستند .

مثلا پروژکتور رشد گیاه  20 وات لنزی بسیار گرانتر از پروژکتور رشد گیاه 20 وات smd می باشد . خب علت چیست ؟ علت اصلی نوع ال ای دی های استفاده شده و هم چنین زمان

و اجرت تولید این دو مدل می باشد . همانطور که در تصویر مشاهده میکنید پروژکتور 20 وات لنزی دارای 20 عدد ال ای دی فول اسپکتروم و به ازای هر کدام از انها نیز لنز نظیر ان

می باشد در صورتی که پروژکتور 20 وات smd فقط دارای یک چیپ smd بوده و نصب بسیار راحتتری دارد و از طرفی پرتاب نور آن نسبت به مدل لنز دار کمتر است .

2- نوع قاب ( محفظه نگه دارند و هیت سینک پروژکتور) :

قاب این دو پروژکتور کاملا متفاوت بوده و از لحاظ وزنی تفاوت دارد . چرا ؟ چون پروژکتور 20 وات ال ای دی به نسبت مدل smd گرمای بیشتری تولید میکند در نتیجه احتیاج به قاب سنگین

تری دارد .

تفاوت لامپ رشد گیاه با لامپ معمولی چیست؟

چرا باید از لامپ های رشد گیاه استفاده کنیم؟ آیا استفاده از لامپ رشد مفید است؟ آیا استفاده از لامپ رشد برای گیاهان یا انسان ها مضر نیست؟

همه اینها سوالاتی است که می خواهیم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم. حتما مقوله تفاوت لامپ رشد با لامپ معمولی برای شما که با آن به تازگی آشنا شده اید یا اخیرا این واژه به گوشتان خورده است، مهم است و باید از اهمیت استفاده از این گیاه بیشتر بدانید.

قطعا تفاوت چراغ رشد گیاه با لامپ معمولی زیاد است و ما میخواهیم به طور مفصل به آن بپردازیم و امیدواریم که بتوانید از آن نهایت استفاده را ببرید، اما قبل از آن باید با لامپ رشد گیاه آشنا شوید. در این جا بیش از هر زمان دیگری با پاسخ لامپ رشد چیست آشنا شده اید.

لامپ رشد گیاه

معرفی لامپ رشد گیاه به عنوان راهنمای خرید 

خیلی از ما هستیم که علاقه داریم گیاهان آپارتمانی را در خانه یا محل کار خود نگهداری کنیم. اما محدودیت هایی وجود دارد که این امکان را از ما سلب می کند. مثلا یکی از این محدودیت ها محدودیت نوردهی است که باید برای آن چاره ای اندیشید. نحوه استفاده از لامپ های رشد گیاه در پیش و پس از این مطلب توضیح داده خواهد شد

گیاهان برای رشد و زنده ماندن به فاکتور های رشد نیازمند هستند.

فاکتور های حیات یا رشد در گیاهان

  • نور کافی
  • خاک مناسب کشاورزی
  • کود های طبیعی و شیمیایی
  • آب
  • دمای مناسب

اگر به طور کلی یکی از این مولفه ها کم یا زیاد شود، باعث می شود که گیاه شما سرزندگی خود را از دست بدهد و در چرخه رشد و زندگی آن اختلال ایجاد شود.

اگر به نگهداری گیاهان آپارتمانی علاقه مند هستید ولی فکر می کنید توانایی ندارید به آنها به خوبی برسید، توصیه می کنیم که این فکر اشتباه را از سر خود بیرون کنید.

مهمترین قضیه ای که اکثرا با آن مشکل دارند، این است که نور کافی به گیاهان نمی رسد، برای همین رنگ برگ گیاهان زرد می شود، یا برخی دیگر از واکنش های ظاهری را از خود بروز می دهد که شما به داد آن برسید و نور کافی را برای آن تعیین نمایید.

اگر فکر می کنید که فضای شما به اندازه کافی نور گیری ندارد و گیاهان شما نور کافی را دریافت نمی کنند، بهتر است شما را با لامپ های رشد گیاه آشنا کنیم.

لامپ رشد گیاه یکی از ابزار های مکمل در صنعت کشاورزی است که می توان آن را برای نور دهی به گیاهان استفاده کرد.

این لامپ را گاها مکمل نور خورشید هم می دانند، چون همه ویژگی هایی که نور خورشید دارد، در این لامپ هم دیده می شود. به همین دلیل است که میگوییم تفاوت چراغ رشد گیاه با لامپ معمولی زیاد است.

برای طراحی لامپ رشد از ال ای دی های نوری استفاده می شود. در واقع می توان گفت در صنعت برق، مورد استفاده لامپ رشد گیاه با در کنار هم قرار گرفتن ال ای دی های قرمز و آبی طراحی می شود.

در واقع می توان گفت این عملیات شبیه فرآیند لگو است که می توانند با کنار هم قرار دادن ال ای دی ها از آن کار های متفاوتی را بخواهند.

چرا لامپ رشد گیاه نور بنفش منتشر می کند ؟

اگر دقت کرده باشید، حتما متوجه خواهید شد که این لامپ ها با استفاده از نور بنفش فعال هستند و به گیاهان آپارتمانی ما نور می رسانند. اما آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که چرا باید این نور بنفش باشد؟ چرا رنگ زرد نه، همان رنگی که نور خورشید با آن می تابد؟

حتما برایتان جالب خواهد بود، وقتی درباره اهمیت رنگ ها در نور رسانی به گیاهان بخوانید، پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

آیا  نور بنفش برای رشد گیاه موثر است؟  خیلی از ما علاقه به نگهداری از گیاهان در منازل و آپارتمان های خود داریم.

گیاهان علاوه بر زیبایی محیط می توانند در آرامش و روحیه ما تاثیر بسزایی داشته باشند. از آنجا که در معماری منازل امروزی نورگیری محیط ها کم است، شما می توانید برای رساندن نور کافی به گیاهان از لامپ های رشد گیاه استفاده نمایید.

گیاهان با استفاده از چند عنصر ابتدایی مثل آب و خاک و نور زندگی می کنند و با این موارد به فتوسنتز می پردازند. ما در این مقاله که شما آن را در سایت ایران سان لایت می خوانید، به موضع نور رسانی به گیاهان بیشتر می پردازیم.

ابتدا طیف های موجود در نور خورشید را بررسی میکنیم :

لامپ رشد گیاه

همانطور که در عکس مشاهده می کنید طیف نور خورشید شامل چهار رنگ هست که از این چهار رنگ فقط رنگهای قرمز و ابی توسط گیاه جذب می شوند و جذب نور سبز و زرد برای گیاهان بسیار ناچیز است .

متاسفانه از لامپ های رشد گیاه UV بنفش برخی مواقع در خارج برای کشت گیاهان غیر قانونی مانند ماری جوانا استفاده میشود.

حالا سوالی که پیش می اید این است که:

ایا طیف نور لامپ های رشد شمال اشعه فرابنفش هم می باشد؟ و لامپ رشد برای انسان و حیوانات خانگی مضر است ؟

پاسخ منفی است ! چرا ؟

همانطور که در مقاله های قبلی از ال ای دی های فول اسپکتروم و طیف نوری انها صحبت کردیم متوجه شدیم که طیف نوری این ال ای دی ها که لامپ های رشد گیاه را می سازند از 380-840 نانومتر از طیف نور خورشید می باشد . حال سوال این است که آیا این طول موج ها شامل اشعه UV یا همان اشعه فرابنفش می باشد ؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با طیف های فرابنفش اشنا شویم :

به نقل از ویکیپدیا :

فرابنفش (به انگلیسی: Ultraviolet) یا به اختصارUV، موجی است در گستره امواج الکترومغناطیسی با طول موجی در محدوده ۱۰ تا ۴۰۰ نانومتر که کوتاه‌تر از نور مرئی و بلندتر از پرتو ایکس است. به بیانی دیگر انرژی آن کمتراز پرتو ایکس، ولی بیشتراز نور مرئی است. اشعه UV در نور خورشید موجود است و تقریباً شامل ۱۰٪ از تمام امواج منتشر شده از سطح خورشید می‌شود.

نام علامت اختصاری طول موج به نانومتر مقدار انرژی به فوتون توضیح
پرتو فرابنفش A UVA 400 – 315 nm 3.10 – 3.94 eV موج بلند یا نور سیاه که توسط لایه ازون جذب نمی‌شود
پرتو فرابنفش B UVB 315 – 280 nm 3.94 – 4.43 eV موج متوسط که بیشتر آن توسط لایه ازون جذب می‌شود
پرتو فرابنفش C UVC 280 – 100 nm 4.43 – 12.4 eV موج کوتاه که کاملاً توسط لایه ازون و جو زمین جذب می‌شود
نام علامت اختصاری طول موج به نانومتر مقدار انرژی به فوتون توضیح
پرتو فرابنفش نزدیک NUV 400 – 300 nm 3.10 – 4.13 eV ظاهراً کم خطر
پرتو فرابنفش میانه MUV 300 – 200 nm 4.13 – 6.20 eV خطرناک
پرتو فرابنفش دور FUV 200 – 122 nm 6.20 – 10.16 eV بسیار خطرناک

همانطور که در جداول بالا می بینید پرتو فرابنفش که برای انسان مضر می باشد از 100 تا 400 نانومتر نور خورشید را شامل می شود در نتیجه چون این طیف در ال ای دی های فول اسپکتروم وجود ندارد پس استفاده از لامپ رشد گیاه هیچ ضرری برای انسان و حیوانات خانگی ندارد.

لامپ رشد گیه

سوالاتی که قبل از خرید لامپ رشد گیاه براتون پیش میاد !

خرید لامپ های رشد گیاه نیازمند اطلاعات زیادی است.

با ایران سان لایت همراه باشید، تا پاسخ متداول ترین سوالات در مورد  لامپ رشد را در اختیار شما قرار دهیم:

1. لامپ رشد گیاه چیست؟

اگر به صورت مختصر بخواهیم توضیحی بدهیم باید چنین ذکر شود که  این لامپ یک منبع نور مصنوعی و جایگزین یا مکملی برای نور خورشید است . با انتشار نور با طیف مناسب، شرایط لازم برای فتوسنتز گیاهان را فراهم می کند.

2. نور طبیعی یا مصنوعی؟

بله نور طبیعی فوق العاده است. ترکیب متعادل و بسیار مناسبی از همه ی رنگ ها را در طیف خود دارد. اما با پیشرفت تکنولوژی، نور مصنوعی هم همین شرایط و طیف رنگ را ایجاد می کند.

پس نور طبیعی و مصنوعی تفاوت چندانی با هم ندارند. می توانید با خیال راحت، باغچه ی خود را با لامپ رشد گیاه پرورش دهید. ایران سان لایت در کنار شماست.

3. چرا می گویند گیاهان زیر نور لامپ رشد گیاه حتی بهتر از محیط باز و طبیعی رشد می کنند؟

چون در چنین محیطی، همه ی عوامل از جمله میزان نور، دمای محیط، رطوبت، میزان آب دریافتی گیاه و بسیاری عوامل محیطی دیگر در کنترل خود شماست. شما می توانید با تنظیم ایده آل این موارد، رشد گیاهان خود را به بیشترین مقدار ممکن برسانید.

نحوه استفاده از لامپ رشد در انواع محیط ها می تواند صورت پذیرد. در حالیکه در محیط باز و زیر نور طبیعی، شرایط محیطی کاملا خارج از کنترل شما قرار دارد.

گیاهان آپارتمانی زیر نور لامپ رشد گیاه

گیاهان آپارتمانی زیر نور لامپ رشد گیاه

4. مزایای ال ای دی رشد گیاه چیست؟

این نوع لامپ، تولید حرارت کمتری داشته و از نظر مصرف انرژی بسیار به صرفه است. ال ای دی ها برای پرورش جوانه ها، انتخاب بسیار مناسبی هستند. اگر گیاهانتان به اندازه ی کافی از نور خورشید بهره نمی برند و احتیاج به مکمل دارند، ال ای دی ها بهترین انتخاب هستند.

5. در خرید لامپ رشد گیاه از کجا بدانیم چند وات مناسب است؟

جواب به این سوال به چند فاکتور از جمله مساحت زیر کشت شما و نوع گیاهانتان بستگی دارد. گیاهانی مانند گوجه فرنگی که به نور بیشتری احتیاج دارند، لامپی با مقدار وات بالا نیز می خواهند.
جدول زیر نیز می تواند کمک کننده باشد:

لامپ رشد های ایران سان لایت در مدلهای مختلف برای کاربردهای مختلف با تکنولوژی روز دنیا که استفاده از ال ای دی های فول اسپکتروم ساختنه شده در پیشرفته ترین ازمایشگاه هاست تولید می شوند که انواع انها عبارتند از :

مقدار وات پیشنهادی برای لامپ مساحت زیر کشت
25 وات و پایین تر 2×2
40 وات و 60 وات 4×4
100 وات 8×8

نور سفید چه تاثیری روی رشد گیاهان دارد؟ مقایسه تاثیر نور سفید و بنفش روی رشد گیاه

بررسی علمی تأثیر نور سفید در رشد گیاهان با توجه به فاصله لامپ رشد گیاه

تأثیر نور سفید در رشد گیاهان همیشه در مجامع علمی مورد بررسی قرار گرفته و حتی تا همین چند سال پیش ادعای متفاوتی نسبت به آن در مقایسه با امسال داشته اند.

تا چندین سال پیش ادعا میشد که ترکیب نورهای آبی و قرمز تأثیر بهتری روی رشد گیاه می گذارند اما امروزه طبق آخرین تحقیقات مشخص شده که دقیقا عکس این قضیه صادق است یعنی نور سفید بهترین تأثیر را روی رشد گیاهان می گذارد. در هر حال خورشید چنین نوری به کل کره زمین ساطع می کند.

نور آبی و قرمز مهمترین طول موج ها برای فتوسنتز گیاه هستند (به شکل ترکیبی به صورت بنفش دیده می شوند) اما گیاهان از همه طول موج های نور استفاده می کند و نور سفید به خاطر داشتن همه این طول موج ها، بهترین گزینه است.

لامپ رشد گیاه

تأثیر نور سفید در رشد گیاهان از لحاظ علمی ثابت شده است

نور سفید چگونه روی رشد گیاه اثر می گذارد؟

حتما مطالعات علمی زیادی دیده اید که ادعا کرده اند نور سفید بعد از نور قرمز و آبی، باعث افزایش زیاد سرعت فتوسنتز در گیاهان می شود. با اینکه طبق ادعای این سری مطالعات علمی می توان به این نتیجه رسید که نور سفید روی رشد گیاه تأثیر خوبی دارد ولی کاملا درست نیست.

در این مطالعات فقط یک رنگ، یعنی قرمز یا آبی را به تنهایی با نور سفید مقایسه کردند که ترکیبی از تمامی رنگ هاست. در صورتی که هیچ مطالعه علمی تاکنون اثبات نکرده که گیاهان فقط به نور قرمز یا فقط به نور آبی نیاز دارند و ترکیبی از این دو طول موج رنگی مورد نیاز است.

پس شکل درست مقایسه این است که ترکیبی از نورهای آبی و قرمز را با نور سفید مقایسه کنید.

گیاهان از همه طیف نوری خورشید برای رشد هر چه بهتر خود استفاده می کنند و دقیقا به همین دلیل نور سفید بهترین و بیشترین تأثیر را روی رشد گیاهان می گذارد.

براساس همین یافته های علمی بود که چراغ های LED با نور سفید رنگ که کل طیف نوری خورشید را به گیاهان می رسانند وارد بازار شدند و جای لامپ های محبوب قدیمی مثل HPS (لامپ سدیم فشار قوی) را گرفتند.

به همین دلیل نمی توان تأثیر نور سفید در رشد گیاهان را نسبت به هر نور دیگری منکر شد. راهنمای خرید لامپ های رشد گیاه در این بخش به بررسی نور پرداخت.

تأثیر نور سفید در رشد گیاهان بیشتر از نور تکی است

نوع رنگ نور روی رشد گیاهان چه تأثیری دارد؟

برخی افراد درک کاملی از اینکه گیاهان از کل نور خورشید به کم و زیاد استفاده می کنند، ندارند به همین دلیل نمی دانند که چرا نور سفید بهترین و بیشترین تأثیر را دارد. نور آبی و قرمز روی رشد گیاه تأثیر بسزایی دارند و در مقابل نور سبز و زرد تأثیر بسیار کمتری دارند.

نور UV باعث آسیب رسیدن به گیاهان و حتی سوختن برگ ها می شود. البته برخی گیاهان هستند که برای رشد خود نیاز به نور UVA دارند و این مورد از لحاظ علمی ثابت شده است.

موقعی که بذر گیاهان در حال جوانه زنی است باید نور آبی برای گیاه تأمین شود. گرفتن این نور در ابتدای رشد گیاه بسیار مهم است چرا که روی افزایش مقدار کلروفیل گیاه تأثیر می گذارد. برخی از بذرها بدون نور آبی رشد نمی کنند.

نور قرمز و آبی به صورت ترکیبی موقع بالغ شدن گیاهان و شروع به گلدهی بسیار اهمیت دارند.

تأمین چنین نوری به گیاه کمک می کند تا برگ و محصولات بیشتری تولید کند. نور بنفش در هر مرحله از رشد گیاه لازم و ضروری است. نور بنفش برای بهتر کردن رنگ و بوی گیاه بسیار مهم است.

تأثیر نور سفید در رشد گیاهان از طریق چه مکانیسمی است؟

نور مرئی در طیف نور سفید تنها بخشی از آن است که گیاهان استفاده می کنند. برخی از نورهای رنگی برای رشد گیاهان ضروری هستند و برخی هم به گیاه آسیب می زنند. گیاهان از نور سفید برای تولید غذا از طریق فتوسنتز استفاده می کنند و کلروفیل، رنگدانه سبز برگ و ساقه گیاهان، با استفاده از انرژی نور مرئی، کربن دی اکسید را به غذا یا همان گلوکز و اکسیژن تبدیل می کند. پس طول موج های نور مرئی در رشد گیاه تأثیر دارند.

چون کلروفیل سبز رنگ است، رنگ های سمت مخالف سبز در طیف نوری، از جمله آبی و قرمز بیشترین تأثیر را روی رشد گیاه دارند. نوری که از سمت خورشید ساطع می شوند یک نوع انرژی است و انرژی آن برحسب طول موج فرق می کند.

مثلا نور فرابنفش کوتاه ترین طول موج را دارد و در نتیجه بیشترین میزان انرژی به همین دلیل بجز برخی گیاهان اندک، برای مابقی گیاهان کاملا مضر است.

طول موج های بعدی به ترتیب افزایش طول موج، بنفش، آبی، سبز، زرد و نهایتا قرمز هستند.

نور قرمز به خاطر داشتن طول موج بلندتر، انرژی کمتری داشته و در نتیجه اگر به تنهایی استفاده شود کمترین تأثیر را روی رشد گیاه خواهد داشت.

به همین دلیل گفته می شود نور سفید که مجموعه ای از طول موج های مختلف نور مرئی را در خود دارد برای گیاهان بسیار بهتر از نور قرمز یا آبی به تنهایی و حتی به شکل ترکیبی است. گیاهان از هر کدام از طول موج های رنگی استفاده خاصی می برد.

تأثیر نور سفید در رشد گیاهان حتی بیشتر از نورهای ترکیبی آبی و قرمز است

تأثیر نور سفید در رشد گیاهان حتی بیشتر از نورهای ترکیبی آبی و قرمز است. البته که فاصله لامپ رشد نیز بسیار پر اهمیت است.

هر یک از طول موج های نور سفید چه تأثیری روی رشد گیاه دارند؟ اگر فقط از نور بنفش استفاده شود کافیست؟

معمولا این سؤال را کسانی می پرسند که می خواهند دقیقا بدانند برای رشد گیاهان در داخل منزل یا فضای سربسته یا گلخانه ها، بهتر است از لامپ های LED با نور سفید استفاده کنند یا از پروژکتورهای نور LED که ترکیبی از نورهای آبی و قرمز دارند و به رنگ بنفش دیده می شوند؟

گاهی اوقات افراد توصیه می کنند که از پروژکتورهای فول اسپکتروم استفاده شود که مشابه با نور خورشید تمام طیف نوری مورد نیاز گیاه را دارد. طبیعتا چنین انتخابی هوشمندانه تر است. اگر علت آن را نمی دانید در ادامه قصد داریم هر کدام از طول موج های رنگی را با نوع تأثیر بر روی رشد گیاه توضیح دهیم.

تأثیر نور سفید در رشد گیاهان بر هیچ فردی پوشیده نیست و طبیعتا بهتر از لامپ هایی است که فقط نور آبی یا فقط نور قرمز و یا ترکیبی از آنهاست. نور UV در طیف نور خورشید برای گیاهان مضر است بجز تعداد کمی از گیاهان که به چنین نوری نیاز دارند.

نور بنفش چه تأثیری روی رشد گیاه دارد؟ نور بنفش انرژی بیشتری برای گیاهان دارد و هنگامی که گیاهان در معرض چنین نوری قرار می گیرند، طعم، مزه و بوی میوه و سبزیجات گیاهان بهتر می شود و حتی از لحاظ علمی ثابت شده که میزان تولید آنتی اکسیدان در گیاه افزایش پیدا می کند.

ال ای دی فول اسپکتروم چگونه باعث رشد گیاهان می شود؟

ال ای دی فول اسپکتروم در واقع در پاسخ به نیاز گیاهان جهت رشد به کل طیف نوری ایجاد شد چون با وجود اینکه برخی از گیاهان فقط به نور آبی و قرمز طیف نور خورشید نیاز دارند اما برخی دیگر نه تنها به طیف نور آبی و قرمز، بلکه بسته به نوع گونه به سایر طیف های نوری هم نیاز پیدا می کنند.

پس در واقع در پاسخ به این سؤال که ال ای دی فول اسپکتروم چیست؟ به ال ای دی های مخصوص رشد گیاه که طیف نوری دقیقا مشابه با طیف نوری خورشید دارند گفته می شود که هر طیف آن در یک مرحله خاصی از رشد گیاه استفاده می شود و برخی گیاهان به سایر طیف ها هم نیاز دارند و به همین دلیل اگر آشنایی چندانی با گیاه از لحاظ نور مورد نیاز ندارید، ال ای دی فول اسپکتروم مخصوص رشد گیاه بهترین گزینه است.

LED فول اسپکتروم مختص رشد گیاه برای تمامی گیاهان مناسب است و برخلاف ال ای دی رشد گیاه معمولی که اکثرا فقط نور آبی و قرمز منتشر می کنند و به رنگ بنفش دیده می شوند، این نوع ال ای دی ها تمامی طیف های نوری را دارد.

فایده این نوع از ال ای دی (LED) ها این است که برخی گیاهان برای رشد علاوه بر نورهای آبی و قرمز به نور UVA هم نیاز دارند (برای تولید هورمون های حفاظتی در داخل گیاه)، برخی به نور فروسرخ نیاز دارند تا پاسخ سایه گریزی (Shade Avoidance) القاء شده و کمک به گلدهی سریعتر آنها کند و یا برخی دیگر بسته به مرحله رشد خود، بیشتر به نور آبی یا قرمز نیاز دارند. نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه تا به این جا به حد کافی شرح داده شد

به همین دلیل با لامپ های معمولی LED مخصوص رشد گیاه امکان پذیر نیست و نمی توان نسبت آن را تغییر داد اما با انواع فول اسپکتروم به راحتی قابل انجام است.

طبق تحقیقات علمی مشخص شده که گیاه در مرحله رشد رویشی (تشکیل ساقه و برگ و ریشه) بیشتر به نور آبی نیاز دارد و در مرحله گلدهی و میوه دهی بیشتر به نور قرمز نیاز پیدا می کند. ال ای دی فول اسپکتروم مدرن که امکان تنظیم بندی برای آن گذاشته شده، این قابلیت را برای پرورش دهندگان فراهم کرده که درصد نسبت این دو طیف نوری را تغییر دهند تا گیاهان به صورت بهینه و ایده­آل رشد کنند.

البته عامل مهم بعدی برای تأمین نور گیاهان، تأمین شدت نور مورد نیاز هم هست که می توانید LEDهایی با توان بالاتر خریداری کنید.

ال ای دی فول اسپکتروم مناسب اکثر گیاهان

ال ای دی فول اسپکتروم مناسب اکثر گیاهان

نکات خرید LED  فول اسپکتروم

هنگام تهیه LED فول اسپکتروم نیز باید به نکات بسیار مهمی توجه داشته باشید که در این قسمت به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم که البته شما عزیزان می توانید در هر زمان از طریق تماس با واحد فروش، مشاوره رایگان دریافت کرده و بهترین مدل LED فول اسپکتروم را خریداری نمایید:

  • نوع گیاه

هنگام خرید ال ای دی های فول اسپکتروم حتما به نوع گونه گیاه دقت داشته باشید چرا که برخی گیاهان بسته به نوع گونه و حتی مرحله رشد به نسبت متفاوتی از طیف آبی به قرمز نیاز دارند.

حتی برخی گیاهان مثل گیاهان نواحی مدیترانه ای به شدت نور زیاد نیاز دارند و برخی دیگر که مربوط به نواحی معتدل و نیمه گرمسیری به شدت نور کمتری نیاز دارند.

مثلا کاهو گیاهان دارویی به شدت نور زیادی نیاز ندارند (25 وات) اما سیب زمینی برای رشد به شدت نور بالا مثلا ال ای دی 50 وات فول اسپکتروم نیاز دارد.

  • محیط رشد گیاه

طبیعتا به هر میزان که مساحت محیط کشت شما چه در فضای داخلی منزل یا در محیط بیرون مثلا در گلخانه ها بیشتر باشد به LEDهای بیشتری هم نیاز دارید و در نتیجه باید پنل ال ای دی را بزرگتر در نظر بگیرید.

  • میزان گرمای تولید شده

با توجه به اینکه شاید نیاز داشته باشید بسته به مساحت خود از پروژکتور ال ای دی فول اسپکتروم  استفاده کنید حتما باید مقدار گرمایی که تولید می کنند را در نظر داشته باشید چرا که گرمای زیاد نیز گیاهان را از بین می برد.

حتی اگر مقدار گرما نیز متناسب باشد باید به فاصله قرارگیری ال ای دی ها از گیاه نیز توجه کنید که حداقل باید 1 متر فاصله عمودی وجود داشته باشد. به همین دلیل میزان وات مورد نیاز گیاه را بسته به نوع گونه مشخص کنید تا فقط به اندازه مقدار مورد نیاز گرما و نور دریافت کنند.

  • سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده یا Cooling System یکی از الزامات پروژکتورهای فول اسپکتروم است تا بتوانند لامپ های ال ای دی را خنک نگه دارند چرا که در اثر کارکرد خود مقداری گرما تولید می کنند که افزایش دمای آنها سبب کاهش راندمان و طول عمر مفید آنها می شود.

  • نوع هوشمند یا ساده

اگر از دسته افرادی هستید که در محیط گلخانه یا کشت و پرورش گیاه خود، گیاهانی با نیازهای و شرایط کشت گوناگون قرار داده اید حتما توصیه می شود که از ال ای دی فول اسپکتروم هوشمند خریداری کنید که بسته به نوع گیاه امکان تنظیم کردن آنها وجود دارد تا هم نسبت نور آبی به قرمز را تغییر داده و هم شدت نور و ساعت روشن ماندن و خاموش شدن آنها قابل تنظیم است تا بدون حضور اپراتور به صورت اتوماتیک عمل کنند و مطمئن تحت هر شرایطی، گیاهان شما در شرایط رشد بهینه قرار دارند.

مشخصا مطلب ذکر شده راهنمای خرید لامپ رشد گیاه است. در نتیجه می توانید با استفاده از این راهنمای خرید لامپ رشد گیاه اقدام به خرید محصول فرمایید.

لامپ رشد گیاه چند ساعت لازم است روشن باشد؟

لامپ رشد گیاه چند ساعت در روز باید روشن باشد؟

قبلا در رابطه با مزایای لامپ رشد گیاه و دلیل استفاده از آنها به طور کامل صحبت کرده ایم که اگر در این رابطه اطلاعات کاملی ندارید حتما توصیه می کنیم مطالعه ای داشته باشید. اما رشد مناسب گیاه و محصولات شما فقط وابسته به خرید لامپ رشد مناسب و با کیفیت نیست بلکه بستگی به این نیز خواهد داشت که چند ساعت در روز باید روشن باشد؟

اینکه دقیقا به شما بگوییم لامپ رشد خود را باید چند ساعت در روز روشن بگذارید کار اشتباهی است چون بستگی به محیط رشد و نوع گیاه شما دارد.

برخی گیاهان به چند ساعت و برخی به 24 ساعت 7 روز هفته نیاز دارند. حتی برای یک گیاه مشخص بسته به اینکه در کدام مرحله از رشد باشد نیز قضیه متفاوت خواهد شد. در ادامه این مورد را توضیح می دهیم.

لامپ رشد گیاه برای نهال ها چند ساعت در روز باید روشن باشد؟

وقتی گیاه شما هنوز در مرحله نهال قرار دارد یا تازه شروع به کاشت و پرورش گیاه کرده اید و سعی در جوانه زنی نهال دارید، بعضی افراد تصور می کنند تا 24 ساعت هم می توانند لامپ رشد گیاه را روشن بگذارند.

چنین تصوری کاملا اشتباه است و برخی دانه ها در برابر نور مستقیم خورشید یا لامپ رشد نمی توانند جوانه زنی خوبی داشته باشند.

به طور کلی گیاهان علاوه بر دوره روشنایی نیاز به دوره تاریکی هم دارند و این کاملا طبیعی است. در واقع گیاهان موقعی که نور دریافت می کنند، موادی مثل گلوکز، کربن دی اکسید و آب تولید می کنند و هنگامی که چراغ رشد گیاه خاموش باشد از این ترکیبات استفاده می کنند.

به این چرخه تنفس می گویند و کمک به رشد سالم گیاهان می کند. پس هیچ موقع لامپ رشد گیاه را در این مرحله از رشد، دائما روشن نگذارید.

لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه برای نهال باید به میزان کافی روشن باشد

لامپ رشد گیاه برای اکثر گیاهان باید حداقل 8 ساعت خاموش باشد تا در دوره تاریکی قرار بگیرند. برخی گیاهان هم نیاز دارند تا بین 12 تا 16 ساعت نور دریافت کنند. این مورد بسته به نوع گیاه شما دارد.

پار نوری و لومن چیست؟

پار نوری (PAR) یا لومن (Lumen)؟ سؤالی که برای بسیاری از افرادی که به فکر پرورش گیاهان هستند، همیشه مطرح است. قبل از اینکه بگوییم برای شما عزیزانی که به فکر پرورش گیاه هستید توجه به کدام فاکتور ضروری است ابتدا باید با این دو اصطلاح آشنا شوید.

پار نوری یا Photosynthetically Active Radiation که به آن تابش فعال فتوسنتزی هم می گویند، برای سنجش میزان نوری (در طیف مرئی 400 تا 700 نانومتر) است که در طی فرایند فتوسنتز از طریق یک منبع نوری در دسترس گیاه قرار می گیرد.

واحد سنجش پار نوری میکرومول بر ثانیه (μmol/s) است یعنی تعداد فوتون هایی که در واحد زمان از طیف نور مرئی یا همان 400 تا 700 نانومتر در واحد زمان به گیاه می رسند. اما چرا 400 تا 700 نانومتر؟ چون گیاهان اکثریت نیاز خود را از نور آبی (400 تا 460 نانومتر) برای رشد رویشی، رشد شدید ریشه و فعال کردن فتوسنتز و نور قرمز (580 تا 700 نانومتر) برای فتوسنتز، رشد ساقه، گلدهی، میوه دهی و تولید کلروفیل تأمین می کنند.

به همین دلیل پایه ساخت تمامی لامپ های رشد گیاه براساس نور آبی و قرمز است و حتی برخی از آنها فقط از این دو نور تشکیل شده اند.

از طرفی لومن معیاری از میزان روشنایی (Brightness) یک منبع نوری است یا اینکه چه مقدار نور از یک منبع نوری در واحد مشخصی از زمان منتشر می شود. هر لومن را معادل با میزان روشنایی یک شمع در نظر می گیرند و لومن فقط مربوط به میزان حساسیت چشم انسان است و هیچ ارتباطی با رشد گیاه ندارد.

 لامپ رشد گیاه

پار نوری فاکتور بسیار مهم در خرید لامپ رشد گیاه

پار نوری برای گیاهان خوب است یا لومن؟

نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه به عنوان پانوری یا لومن : از توضیحات قبلی شاید این سؤال مطرح شود که چشم انسان رنگ آبی و قرمز را هم می بیند و طیف 400 تا 700 نانومتر برای انسان نیز قابل استفاده است اما چرا می گوییم که PAR برای گیاه مناسب و معیار درستی است و لومن برای انسان؟

اجازه بدید با ذکر مثالی به روشنتر شدن موضوع کمک کنیم:

سه لامپ با نورهای قرمز، سبز و آبی را در نظر بگیرید که هر کدام میزان وات مشابه برای انرژی نوری منتشر کننده خود دارند.

برای چشم انسان نورهای آبی و قرمز لومن کمتری نسبت به سبز دارد چون چشم انسان واکنش بسیار کمتری نسبت به این دو نوع نور در مقایسه با نور سبز می دهد.

اما در مقابل می دانیم که نور آبی و قرمز برای گیاه بسیار مناسب هستند پس به همین دلیل می گوییم که لومن اصلا معیار خوبی برای رشد مناسب گیاه نیست و هنگام خرید لامپ رشد گیاه اصلا نباید به لومن آن نگاه کنیم و هر چقدر لومن یک لامپ بیشتر باشد معیاری از بهتر بودن منبع نوری نیست.

از طرف دیگر شاید لوکس (Lux) را هم شنیده باشید. طبق تعریف لوکس یعنی تعداد لومن هایی که روی هر متر مربع می افتند یعنی اگر یک منبع نوری 50000 لوکس باشد، یعنی در هر متر مربع، 50000 لومن می فرستد که با فاصله منبع نور از نقطه مورد نظر قطعا مقدار آن کمتر خواهد شد.

پس لومن و لوکس هیچ اطلاعاتی در مورد مناسب بودن یک منبع نوری برای رشد گیاه در اختیار شما قرار نمی دهند.

پس تا اینجا متوجه شدید که پار نوری گزینه ای است که شما عزیزان باید هنگام خرید لامپ رشد گیاه در انواع مختلف به آن دقت داشته باشید که در کنار سایر عوامل، فاکتور بسیار مهمی است.

برخی از شرکت های تولیدی متأسفانه اطلاعات درستی در این زمینه درج نمی کنند یا اطلاعاتی در مورد پار نوری روی محصولات آنها نیست چون اساسا از این موضوع اطلاعی ندارند و حرفه ای نیستند..

قطعا متنی که ملاحظه فرمودید راهنمای خرید لامپ رشد گیاه بوده است. فاصله لامپ رشد گیاه را نیز در خرید مورد بررسی قرار دهید.

در فروشگاه ایران سان لایت تمامی محصولات دارای اطلاعات کامل هستند و می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

طبق تعریف پار نوری که خدمت شما مشتریان عزیز گفتیم احتمالا این سؤال مطرح می شود که هر چقدر PAR بالاتر باشد، میزان نور مفید در دسترس گیاه هم بیشتر می شود پس همیشه بالاترین میزان را می خریم و چه نیازی به تنوع محصولات است؟

همانطور که گفتیم در خرید لامپ رشد گیاه، پار نوری یکی از عوامل است و شاید لامپی که خریداری می کنید از لحاظ PAR نوری مناسب باشد اما گرمای زیادی تولید کند (راندمان کمی داشته باشد) و باعث سوختن گیاه شود، ضمن اینکه بسته به شرایط نصب و محل پرورش گیاه شاید فرق چندانی بین یک میزان پار نوری با سطح بالاتر آن برای شما ایجاد نکند.

به همین دلیل برای کمک به شما عزیزان که در مبحث PAR نوری به جمع بندی بهتر و تصمیم گیری هوشمندانه تری برسید، عوامل مؤثر و تغییر دهنده آن را ذکر کرده ایم تا با توجه به شرایط و محیط کشت خود و سایر عواملی که باید در خرید لامپ رشد گیاه به آنها دقت کنید (مقاله ای در این رابطه در سایت موجود است)، بهترین مدل را خریداری کنید.

لامپ رشد گیاه چه تفاوتی بالامپ معمولی دارد ؟

لامپ رشد گیاه از ال ای دی های فول اسپکتروم مخصوص رشد گیاه ساخته شده است که تمامی طیف های موردنیاز گیاه را برای رشد و گلدهی تامین می کند.

لامپ رشد گیاه چند ساعت باید روشن باشد ؟

ساعت روشن بودن لامپ رشد گیاه برای گیاهان مختلف متفاوت است وبرای گیاهان روز بلند و رو تا ز کوتاه متفاوت   است اما بصورت متوسط 8تا10 ساعت لازم است روشن باشد .

لامپ رشد گیاه را شب روشن کنیم یا روز ؟

لامپ رشد گیاه شبیه ساز نور خورشید می باشد و بهتر است در طول روز برای گیاهان خود استفاده کنید و به این نکته هم توجه داشته باشید که گیاهان  هم مانند انسان ها در طول شبانه روز به دوره خاموشی و تاریکی هم احتیاج دارند

از کجا بدانم کدام مدل لامپ رشد را برای گیاهانم مناسب است ؟

شما می توانید با مراجعه به مقاله راهنمای جامع خرید انواع لامپ رشد گیاه مدل مناسب خود را به راحتی پیدا کنیدو یا با تماس با مشاوران ایران سان لایت مدل مناسب خود را پیدا کنید. نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه به صورت کامل در این متن تشریح شد. امید است که مورد استفاده قرار گرفته باشد.

تماس با ما

ایا می توانم خودم لامپ رشد را نصب کنم ؟

بله ! لامپ رشد گیاه از نظر نحوه نصب هیچ تفاوتی با لامپ معمولی ندارد و می توانید به راحتی انواع مدلها را نصب نمایید . در ایم قاله به پاسخ پرسش لامپ رشد گیاه چیست نیز پرداختیم.

4.5/5 - (111 امتیاز)