فیلتر کربن گلخانه, مقالات

کاربرد فیلتر کربن فعال چیست؟

فیلتر کربن فعال با کاربردهای گسترده در محیط های کشت و پرورش گیاهان

فیلتر کربن فعال و معرفی آن

فیلتر کربن فعال یا Activated Carbon Filter که به آن فیلتر کربن اکتیو یا فیلتر کربن گلخانه  نیز گفته می شود به عنوان سیستم خروجی هوا جهت تصفیه آلاینده ها و سایر مواردی که به عنوان کاربردهای آن ذکر خواهیم کرد در گلخانه، اتاق رشد یا گروباکس، چادر رشد گیاه یا Grow Tent استفاده می شود که البته نوعی از آن هم به عنوان فیلتر دوم تصفیه آب استفاده می گردد.

اما منظور از فیلتر کربن فعال چیست؟ به دلیل اینکه در ساخت این فیلترها از دانه های کربن فعال یا Activated Carbon استفاده شده که معمولا از جنس زغال نارگیل هستند، به این نام معروف شده که معمولا هر گرم از این مواد، سطحی معادل 3000 متر مربع ایجاد می کنند که با عبور هوای آلوده از آن، جذب سطحی یا Adsorption صورت گرفته و به آن جذب می شوند و به دلیل طول عمر و راندمان بسیار بالا، خرید فیلتر کربن اکتیو هوا بسیار زیاد است.

فیلتر کربن فعال

فیلتر کربن فعال

کاربردهای فیلتر کربن فعال برحسب نوع

کاربرد فیلتر کربن اکتیو را در این مقاله به طور تخصصی بررسی خواهیم کرد اما قبل از اینکه به طور مشخص به کلیه کاربردها و موارد استفاده فیلتر کربن فعال بپردازیم، کاربردهای آن را برحسب نوع دسته بندی می کنیم:

 • نوع بدون فن: کاربرد این نوع از فیلترهای کربن فعال برای مواقعی است که فضای کمی دارید یا آلودگی زیادی در محیط نیست و لذا حساسیت زیادی از بابت آن وجود ندارد. حتی در مواقعی که به کاشت گیاهان تصفیه کننده هوا در گلخانه می پردازید می توانید از فیلتر کربن فعال بدون فن استفاده کنید.
 • همراه با فن: این نوع از فیلتر کربن فعال بهترین گزینه برای متراژهای بالا جهت کشت و پرورش گل و گیاه محسوب می شود که آلودگی زیادی وجود دارد و باید به شکل مؤثر جهت تضمین سلامت گیاهان و افراد، آلاینده های مختلف حذف شوند. در این موارد فن ها به مکش هوا به شکل 360 درجه کمک خواهند کرد.
 • برحسب سایز:

برای اینکه فیلتر کربن اکتیو بهترین کارایی را داشته باشد و بتوان از تمامی توان آن به بهترین شکل استفاده کرد باید به CFM آنها دقت کرد که متناسب با سایز و متراژ محیط است. در واقع زمانی کاربردهای فیلتر کربن فعال به خوبی نشان داده خواهد شد که متناسب با سایز و CFM خریداری شود. براین اساس کاربردهای آن به صورت زیر است:

 • نوع 4 اینچی با CFM بین 150 تا 250: کاربرد در فضاهایی با متراژ 4×4، 7×4 و 8×4 متر مربع
 • نوع 6 اینچی با CFM حدود 400: کاربرد در فضایی با متراژ 8×8 یا 10×8 متر مربع
 • نوع 8 اینچی با CFM بین 600 تا 700: کاربرد در فضایی با متراژ 12×12 متر مربع
 • نوع 10 اینچی با CFM بین 1100 تا 1200: پرکاربردترین نوع فیلتر کربن فعال که در فضایی بزرگتر از متراژ قبلی و کوچکتر از گلخانه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.
 • نوع 12 اینچی با CFM بالاتر از 1400: کاربرد در گلخانه ها.
شاید به این مطلب هم علاقه مند باشید !
سوالاتی که قبل از خرید لامپ رشد گیاه براتون پیش میاد !

نکته: توجه داشته باشید که برخی افراد تصور می کنند که اگر فیلتر کربن اکتیو با قدرت بیشتر برای متراژ پایینتر خریداری کنند، بهتر است اما اینگونه نیست و دقیقا باید متناسب با متراژ مشخص شده و کاربرد تعیین شده خریداری گردند. به عنوان مثال راندمان کاری فیلتر کربن فعال 4 اینچی با CFM بین 150 تا 250 با نوع 6 اینچی با CFM حدود 400، برای فضایی که متراژ آن حدود 4×4 متر مربع است هیچ تفاوتی ندارد.

مشکل آنجاست که افراد بخاطر صرف هزینه های کمتر، فیلترهایی با قدرت کمتر خریداری می کنند که در این صورت چون به طور کامل تصفیه کنندگی هوا صورت نمی گیرد، عملا هزینه ها به هدر خواهد رفت و کاربرد آن به خوبی نمایان نخواهد شد. چون هدف کلی از این فیلترهای کربن، حذف کامل آلاینده ها در بازه های زمانی مشخص است و نه حذف نسبی آنها.

فیلتر کربن فعال با کاربردهای گسترده در محیط های کشت و پرورش گیاهان

فیلتر کربن فعال با کاربردهای گسترده در محیط های کشت و پرورش گیاهان

 

فیلتر کربن فعال چه کاربردهایی دارد؟

اکنون که به طور کامل با فیلترهای کربن اکتیو، نحوه کارکرد و کاربرد آنها برحسب نوع، آشنا شدید، به توضیح کاربردهای دقیق این نوع فیلترها می پردازیم که در تمامی انواع آن مشترک است و تنها قدرت آنها با یکدیگر متفاوت می باشد.

 • کنترل بو یا Odor Management: سخت ترین کار برای کسانی که به فکر پرورش گل و گیاهان هستند، حذف بوی محیطی است تا مکانی مناسب برای گیاهان و افرادی که در آنجا کار می کنند بوجود بیاید. خوشبختانه فیلتر کربن فعال می تواند تمامی بوهای محیط را از هوا به دام بیندازد. البته همانطور که گفتیم برای کنترل و حذف بوی محیط به شکل مؤثر، در فضاهای بزرگ باید از فن استفاده نمایید.
 • رفع ناخالصی و آلاینده های هوا (Pollutants): گیاهان برای رشد مناسب، فقط به دما، رطوبت و مواد غذایی مناسب نیاز ندارند بلکه به هوای با کیفیت و کاملا تمیز هم نیاز دارند که هیچ آلاینده یا آلودگی در آن نباشد. این آلاینده ها شامل، گرد و خاک، غبار هوا، گرده های قارچ، بنزن و سایر VOCها و غیره می باشند. فیلتر کربن گلخانه  به خوبی می تواند چنین آلاینده هایی را از محیط و هوا پاک کند تا گیاهان بتوانند به خوبی تنفس کنند چرا که رسوب آلودگی بر روی برگ ها، روزنه های سطحی گیاهان را می بندد و جلوی فتوسنتز و تنفس گیاهی را می گیرد.
 • حذف گازهای خطرناک یا Dangerous Pollutants: از جمله کاربردهای فیلتر کربن فعال می توان به حذف گازهای خطرناک ناشی از کارکرد سیستم های گازی، خنک کننده و غیره مثل مونو اکسید کربن یا CO، ازن و اتیلن دی اکسید اشاره نمود که تجمع آنها می تواند به سرعت سبب خفگی پرسنل کاری موقع کار در شب شود.
 • حذف آلودگی های میکروبی: طبیعتا آلودگی های میکروبی در همه جا حضور دارند و چنانچه مواد غذایی کافی به گیاه نرسد، رطوبت محیط زیاد باشد یا اینکه هوا از وجود سایر آلودگی ها پاک نشود، آلودگی های میکروبی نیز زیاد خواهند شد اما به لطف وجود فیلتر کربن فعال خبری از آلودگی های میکروبی و بیماری زایی برای گیاهان نخواهد بود.
شاید به این مطلب هم علاقه مند باشید !
تفاوت ال ای دی و اس ام دی رشد گیاه در چیست؟

توجه داشته باشید که برای حذف کلیه پاتوژن های باکتریایی از محیط رشد گیاهان لازم است ترکیبی از فیلتر کربن فعال و فیلترهای نانو نقره استفاده شود.

قیمت فیلتر کربن فعال هوا

با توجه به کاربردهای ذکر شده و همچنین دوام و ماندگاری و ظرفیت بسیار بالای دفع آلودگی از طریق جذب سطحی در فیلتر کربن، خرید آنها بسیار زیاد شده و نسبت به برخی تجهیزات دیگر مثل ازن ژنراتور و غیره که بازدهی مشابهی ندارند و بسیار گران قیمت هستند، توانسته محبوبیت بسیار زیادی کسب کند.

فیلتر کربن فعال قیمت بسیار مناسبی نسبت به کاربرد و موارد استفاده گسترده آن دارد. فروشگاه ایران سان لایت یکی از بهترین مراکز در زمینه عرضه فیلترهای کربن محسوب می شود و فیلتر کربن فعال خرید بسیار زیادی از سمت مشتریان داشته و از محصولات پرفروش ما محسوب می گردد.

ضمنا در صورتی که اطلاعات و تجربه کافی در زمینه خرید چنین محصولاتی ندارید و دقیقا مطمئن نیستید که کدام فیلتر کربن هوا را باید با توجه متراژ و مشخصات محیط رشد گیاه خود خریداری کنید، نگران نباشید.

تنها کافیست از طریق شماره تماس هایی که در سایت درج شده به صورت تلفنی یا از طریق واتس اپ با همکاران واحد فروش ما تماس گرفته و پس از دریافت مشاوره رایگان، به خرید محصول بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *