مقالات, مقالات تجهیزات گلخانه

هزینه ساخت گلخانه در سال 1402

هزینه ساخت گلخانه

هزینه ساخت گلخانه در سال جدید

گلخانه یکی از زیبا ترین مکان هایی است که هر کس می تواند در آن قرار بگیرد. اما این گلخانه های زیبایی که ما مشاهده می کنیم هر کدام از پروسه بسیار زمان بر و دشوار برخوردار بوده اند تا ساخته شوند و بتوانند بستری برای پرورش انواع گل و گیاه را مهیا کنند. اگر شما نیز قصد داریم تا یکی از این گلخانه ها را تاسیس کنید و از آن هم وارد بازار فروش گل و گیاه شوید و هم به کسب درآمد بپردازید ، با ما در این مطلب همراه باشید تا در مورد هزینه ساخت گلخانه در سال 1402 به کسب اطلاعات کامل بپردازید.

البته در نظر داشته باشید که ما نمی توانیم به طور دقیق هزینه ساخت گلخانه در سال 1402 را برآورد کنیم اما می توانیم مهم ترین عوامل تاثیر گذار در ساخت آن را برای شما تشریح کنیم تا بتوانید انتخاب راحت تری داشته باشید.

هزینه ساخت گلخانه در سال 1402 بر چه اساسی تعیین می شود ؟

پیش از هر چیزی باید بدانید که هزینه ساخت گلخانه تا حد زیادی بسته به تجهیزات و امکاناتی است که سعی دارید در آن به کار بگیرید. بدیهی است که هرچه گلخانه مجهز تری بسازید هزینه بیشتری نیز باید صرف نمایید. با این وجود مهم ترین عوامل تاثیر گذار در هزینه ساخت گلخانه به این شرح می باشد :

ابعاد گلخانه

اولین فاکتوری که بدون شک در هزینه ساخت گلخانه تاثیر قابل توجهی دارد ابعاد گلخانه است. معمولا گلخانه ها در ابعاد 100 و 200 متری ساخته می شوند که طبیعتا گلخانه 200 متری هزینه بیشتری را به خود اختصاص می دهد. چرا که گلخانه های بزرگ تر نیاز به تجهیزات بیشتری دارد تا بتواند تمامی وسعت گلخانه را تحت پوشش خود بگیرد و تمام گیاهان در همه جای در شرایط یکسانی پرورش داده شوند.

هزینه ساخت گلخانه در سال 1402

نوع گل مورد پرورش

گل ها به شرایط متفاوتی برای پرورش نیاز دارند و همه گل ها نمی توانند در یک شرایط دوام آورده و پرورش داده شوند. به همین علت برخی گل و گیاه به برخی از تجهیزات ویژه تری نیاز دارند تا بتوانند در محیط گلخانه پرورش داده شوند و بر عکس شما می توانید برخی از انواع گل و گیاه را در شرایط ساده تری پرورش دهید. اما باید در نظر داشته باشید که برخی سیستم ها برای هر نوع گیاهی که پرورش می دهید نیاز می باشد و باید نصب گردد.

مکان قرار گیری گلخانه

مهم است که گلخانه شما در کجا احداث می شود. برای مثال اگر گلخانه در یک شهر گرم و خشک احداث شده است طبیعتا باید هزینه بیشتری برای تهیه رطوبت ساز بهتر پرداخت شود و برعکس. اگر محیط گلخانه شما در یک شهر یا منطقه مرطوب و سرد است باید تجهیزات را برای تعدیل دما و رطوبت تدارک ببینید که گیاهان یخ نزنند یا پوسیده نشوند.

ظرفیت پرورش گل

چه اندازه گل را می خواهید در محیط گلخانه پرورش دهید ؟ خوب است بدانید گیاهانی که شما در محیط گلخانه نگه می دارید بر دما و رطوبت و … گلخانه موثرند و هرچه تعداد آن ها بالاتر باشد زودتر شرایط متعادل محیط گلخانه بر هم می خورد. به همین علت اگر تعداد بالایی گل و گیاه پرورش می دهید باید تجهیزات قوی تری با ظرفیت بالاتری را استفاده نمایید که طبیعتا در هزینه ساخت گلخانه تاثیر گذار می باشد.

میزان مجهز بودن آن

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که برخی از نگهداری هایی که گیاه به آن نیاز دارند را به صورت شخصی و بدون تجهیزات انجام دهند و بر عکس برخی ترجیح می دهند تمامی اقداماتی که در محیط گلخانه انجام می شود به صورت هوشمند صورت بگیرد. طبیعتا این ویژگی ها بر اساس تجهیزات که در گلخانه به کار می رود تعیین می شود و هرچه گلخانه مجهز تر باشد ، هزینه بیشتری برای ساخت آن به کار رفته است.

نوع سازه و دیوار کشی

شما برای ساخت گلخانه می توانید از سازه و بنا های مختلفی استفاده کنید و دیوار کشی ها را به نحو های متفاوتی انجام دهید که بسته به قیمت مواد اولیه و سختی ساخت این نوع از سازه هزینه ساخت گلخانه نیز متفاوت می باشد. با این وجود برای پرورش برخی از گل ها لزوما باید از برخی دیواره ها و سازه استفاده کنید و به همین علت است که فوقا گفتیم نوع گل در هزینه ساخت گلخانه تاثیر بسیار زیادی دارد.

نوع گلخانه

در گذشته اکثر گلخانه ها همان گلخانه های سنتی بود که هزینه ساخت آن ها با یکدیگر برابری می کرد. اما امروزه نوع گلخانه ها محدود به یک مدل نمی شوند انواع روش های کشت ، مانند گلخانه هیدروپونیک وجود دارد که در هزینه ساخت گلخانه تاثیر بسیار زیادی دارد.

به طور کلی این عوامل را می توان در تعیین هزینه هایی که برای ساخت گلخانه نیاز می باشد ، تاثیر گذار دانست. اما این سوال نیز بدون شک برایتان به وجود آمده است که برا ساخت گلخانه چه تجهیزات ضروری و لازم می باشد ؟ برای دریافت پاسخ سوال خود با ما در ادامه همراه باشید.

هزینه ساخت گلخانه در سال 1402

تجهیزاتی که برای ساخت گلخانه به آن نیاز دارید !

اگر می خواهید یک گلخانه حرفه ای داشته باشید از تهیه این تجهیزات غافل نمانید:

سیستم آبرسانی

پرورش گل و گیاه بدون تامین رطوبت لازم غیر ممکن می باشد. گاهی آبرسانی به این گل و گیاه به صورت دستی است و گاهی به صورت حرفه ای می باشد که در این صورت تهیه ژنتراتور و لوله های ضد زنگ برای گلخانه ضروری می باشد. در نظر داشته باشید که حتی اگر سیستم آبرسانی شما هوشمند نباشد به این لوله ها برای تهویه هوا ، سیستم مه ساز ، سیستم گرمایشی یا سرمایشی و … نیاز خواهید داشت.

سیستم گرما ساز

تهیه گرمای مورد نیاز گیاهان در فصول سرد از اهمیت زیادی برخوردار می باشد در غیر این صورت گیاهان یخ می زنند و از بین می روند. البته باید در نظر داشته باشید که محیط گلخانه به علت وجود گیاهان به طور طبیعی گرم می شود اما برای سرما در برخی از فصول سال این تولید حرارت کافی نمی باشد و بدین منظور باید از هیتر یا سایر تجهیزات گرمایشی (گرمایش مرکزی و گرماتاب) استفاده نمود.

سیستم سرما ساز

دمای هوا در کشوری مانند ایران مدام در حال تغییر است و ما در اکثر نقاط کشور فصول بسیار گرمی را داریم که برای گیاهان مضر بوده و موجب سوختگی و آسیب دیدگی آن ها می شوند. برای همین تعبیه سیستم سرما ساز بسیار اهمیت دارد. معمولا برای سرمایش گلخانه ها از فن و پد استفاده می شود که در تعدیل دمای محیط نقش بسیاری دارند. اما این سیستم به چه صورت کار می کند ؟

به طور کلی ساز و کار خنک کردن محیط گلخانه استفاده از ذرات آب می باشد. نقش ذرات آب در خنک کردن محیط بسیار کلیدی است چرا که این ذرات تاثیر بسیار زیادی در ایجاد رطوبت و جذب گرمای محیط دارند.

یکی از تجهیزاتی که برای تعدیل محیط گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد سایه بان یا شیدینگ می باشد که بر روی سقف گلخانه نصب می شود و از تابش مستقیم خورشید جلوگیری می نماید.

مه پاش 

محیط گلخانه باید مرطوب باشد مگر آنکه به پرورش گیاهانی مانند کاکتوس بپردازید. برای حفظ رطوبت محیط گلخانه از سیستم مه پاش استفاده می شود که هم در خنک سازی محیط نقش دارد و هم رطوبت آن را حفط می نماید. در نظر داشته باشید که محیط گلخانه اگر خشک باشد ، به پژمردگی و خشک شدن گل های شما می انجامد چرا که گیاه برای حفظ رطوبت خود روزنه های خود را می بندد که تنفس آن را کاهش داده و به پژمردگی آن منجر می شود.

هزینه ساخت گلخانه در سال 1402

سیستم تهویه مناسب

در کنار تمامی سیستم هایی که برای کنترل دما مورد استفاده قرار می گیرد نباید از سیستم تهویه مطبوع غافل ماند. هوای داخل گلخانه بسته است که این می تواند برای پرورش گیاهان و دسترسی به اکسیژن آزاد مانع ایجاد کند. به همین علت برای جلوگیری از این موضوع باید از سیستم تهویه مناسب استفاده کنید که مشکل عدم دسترسی به هوا آزاد تا حدود بسیار زیادی جبران شود. این سیستم را می توان از طریق ایجاد دریچه های مختلف هوایی و نصب فن راه اندازی کرد.

نور مصنوعی و لامپ رشد گیاه

امروزه کمتر گلخانه ای را پیدا می کنید که پرورش گیاهان را با استفاده از نور طبیعی خورشید انجام دهد. نور خورشید همیشه در دسترس نیست و شدت و ضعف آن توسط خود انسان قابل کنترل نمی باشد. همچنین باید در نظر داشت که مدت زمان تابش نیز بر اساس نیاز گیاه باید تنظیم شود که این مورد نیز توسط انسان کنترل نمی گردد.

به همین علت برای ساحت یک گلخانه مجهز ،نور مصنوعی ، لامپ یا پروژکتور رشد گیاه الزامی می باشد. نور مصنوعی بر اساس ظرفیت گلخانه شما و همچنین نوع گیاهی که پرورش می دهید متفاوت می باشد و از طیف های مختلفی برخوردار می باشد. به همین علت پیشنهاد می کنیم در زمان خرید نور مصنوعی از طریق مشاوره با یک متخصص به کسب اطلاعات بپردازید.

هزینه ساخت گلخانه در سال 1402

این اطلاعات را از طریق مشاوره رایگان با گروه ایران سانلایت به دست آورید.

سیستم اتوماسیون

برای گلخانه هایی که وسعت زیادی دارند و کنترل تمامی سیستم ها برای آن ها دشوار و غیر قابل انجام می باشد استفاده از سیستم اتوماسیون پیشنهاد می شود. با استفاده از این سیستم شما می توانید هر کدام از تجهیزاتی که درون گلخانه وجود دارد را به صورت اتومات تنظیم کنید تا خود به خود انجام شوند و نیازی به چک کردن آن ها نباشد. همچنین هرگونه اختلال در سیستم ها و تجهیزات گلخانه از طریق این اتوماسیون به شما گزارش داده می شود که تاثیر زیادی در کنترل بهتر گلخانه خواهد داشت.

این تجهیزات را می توان از تجهیزات ضروری برای ساخت گلخانه در نظر گرفت که بر اساس برند و ظرفیت و مدل ، از هزینه های مختلفی برخوردار می باشند. شما می توانید برای خرید هر کدام از تجهیزات فوق و کسب اطلاعات در مورد هزینه ساخت گلخانه در سال 1402 با گروه ایران سانلایت تماس بگیرید و به کسب اطلاعات لازم بپردازید.

 

 

برای ساخت گلخانه چه تجهیزاتی نیاز می باشد ؟

سیستم سرما ساز ، گرمایش ، رطوبت ساز ، تهویه و ... از موارد ضروری ساخت گلخانه می باشد.

هزینه ساخت گلخانه بر چه اساسی تعیین می شود ؟

بر اساس وسعت گلخانه ، میزان مجهز بودن آن ، نوع تجهیزات و ظرفیت آن و ... هزینه ساخت گلخانه متفاوت می باشد.

برای صرفه جویی در هزینه ساخت گلخانه چه کنیم ؟

شما می توانید برخی از سیستم های غیر ضروری را حذف کنید که البته کار را دشوار می کند اما در هزینه های ابتدایی صرفه جویی می شود.

4.5/5 - (8 امتیاز)

1 دیدگاه در “هزینه ساخت گلخانه در سال 1402

  1. ممد گفت:

    سلام، پس هزینه رو کجا نوشتی، حدودی با ذکر قیمت دلار میتونی بنویسی،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.