منظور از لامپ فتوسنتز چیست؟

لامپ فتوسنتز یک نوع لامپ رشد گیاه است که به سبب وجود این لامپ، گیاهان آپارتمانی نیز از نوری انحصاری فارغ از نور خورشید برخوردار می شوند.

حال منظور از فتوسنتز بودن یعنی چه؟فتوسنتز همان فرایند تبدیل کردن کربن به قند از طریق نور خورشید می باشد و نیز می توان اشاره داشت که می توان به سبب وجود لامپ فتوسنتز گیاهان خانگی را در محیط همیشگی شان بدون نیاز به جا به جایی با استفاده از لامپ رشد گیاه از نوع لامپ فتوسنتز نیز با نور مصنوعی رشد داده و شاهد زیبایی و طراوت گیاهان بود.

 می توان نتیجه گرفت بهره گیری از این لامپ تکمیل کننده فرایند تابش نور طبیعی خورشید به گیاهان می باشد و به تنهایی هم می تواند نیازهای گیاهان از بابت دریافت نور را تامین کند زیرا تا حدودی نوری همانند نور خورشید داشته و بر رشد گیاهان تاثیر بسزایی دارد.

لامپ فتوسنتز

مهم ترین نکات ضروری پیش از خرید لامپ فتوسنتز و بهره گیری از آن

 • بسیار مهم است که لامپ فتوسنتز از فروشگاهی مطمئن و با سابقه بالا خریداری شود.
 • بهره مندی از راهنمایی های تخصصی متخصصان نیز بسیار در به کارگیری و استفاده صحیح از لامپ مهم می باشد.
 • میزان فاصله بین گیاهان و لامپ اهمیت بسیاری داشته و لامپ نباید بیش از حد به گیاه نزدیک باشد.
 • جهت تابش نور لامپ باید از بالا بر روی گیاه باشد.
 • چرخاندن گیاه در هر هفته سبب می گردد تمامی نقاط آن به خوبی از نور بهره برده و رشد کنند.
 • لازم است که بر اساس میزان نور مورد نیاز گیاه از لامپ فتوسنتز استفاده گردد و در مواقع غیر ضروری لامپ خاموش باشد.
 • بسیار مهم است که لامپ همیشه تمیز بوده و دارای گرد و خاک نباشد.
 • نیاز است که هر چند وقت یکبار میزان سلامت لامپ بررسی شود تا در صورت وجود مشکل حل شده و فرایند رشد گیاه دچار مشکل و تعلل نگردد.
 • و نکاتی دیگر که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

انواع لامپ فتوسنتز

لامپ فتوسنتز انواع متعددی دارد که هر یک کاربردهای فراوانی دارند و عبارتند از:

 • لامپ HID
 • لامپ فلورسنت
 • LED
 • لامپ سدیم فشار قوی
 • لامپ رشته ای
 • هالید فلزی
 • و..

که هر یک به تنهایی می توانند در رشد گیاهان آپارتمانی و بعضا بیرونی نیز توسط لامپ فتوسنتز موثر باشند پس خرید این لامپ در انواع متعدد نیز بسیار کاربردی می باشد.

لامپ فتوسنتز

تفاوت نوع نوردهی لامپ های فتوسنتز

همانگونه که این نوع لامپ رشد گیاه دارای انواع متعددی می باشد میزان نوردهی و گرما بخشی همچنین میزان مصرف نور در این لامپ ها با یکدیگر متفاوت می باشند بنابراین بهتر است با نظر تخصصی متخصصان با توجه به میزان نیاز گیاه به نور لامپی تهیه گردد که تناسب بالایی با گیاه داشته باشد.

لذا لامپ های فتوسنتز کم مصرف هم کاربرد زیادی دارند که علاوه بر تامین انرژی لازم به گیاه از مصرف بالای نور در منزل جلوگیری می کند.

مزایای خرید لامپ فتوسنتز و بهره مندی از آن

 • رشد گیاهان آپارتمانی و خانگی در هر گوشه از خانه بدون نیاز به نور طبیعی خورشید
 • حفظ طراوت و شادابی گیاهان
 • محدود نبودن در نحوه و نوع کاشت گیاه
 • قابل استفاده از لامپ رشد گیاه فتوسنتز برای گیاهان حساس به نور
 • و..

اهمیت نگهداری از لامپ فتوسنتز

پس از خرید لامپ فتوسنتز بسیار مهم است که از آن به خوبی نگهداری شود.لذا نکاتی در نگهداری از لامپ رشد گیاه فتوسنتز وجود دارد که عبارتند از:

 • اهمیت میزان شدت تابش نور
 • اهمیت نگهداری گیاهان در محیط داخلی خانه
 • اهمیت به تمیزی و پاکیزگی لامپ فتوسنتز
 • اهمیت جهت و جهش تابش نور لامپ

اهمیت میزان شدت تابش نور

بسیار مهم است که نور مصنوعی لامپ فتوسنتز به صورت کامل ولیکن به اندازه بر روی گیاهان تابیده شود..

نه خیلی زیاد و نه خیلی کم که به سبب آن گیاهان آسیب دیده و سلامت شان را از دست دهند.بنابراین نیاز است که با کمک ها و راهنمایی های متخصصان نیز با توجه به نوع گیاه به اندازه مورد نیاز نور فتوسنتز لامپ به گیاه تابیده شود.

اگر شدت نور بر روی گیاه زیاد باشد ممکن است گرمای بسیار آن سبب سوختن گیاهان شده و در صورتی که شدت نور کم باشد گیاه هیچگونه رشدی نکند.

اهمیت نگهداری گیاهان در محیط داخلی خانه

بسیار مهم است که گیاهانی که به تازگی رشد کرده و اند و به قولی جوان محسوب می شوند و به سبب نور مصنوعی لامپ فتوسنتز رشد می کنند را به خارج از محیط خانه به سبب تابش نور خورشید بر آن بیرون نبرد..

زیرا به سبب جوان بودن گیاه نیز ممکن است به سبب تغییر منبع نوری و میزان شدت تابش نور، گیاه دچار حساسیت و آسیب شود.

گیاه به نور لامپ فتوسنتز عادت کرده و زمانی که به یکباره با نور طبیعی خورشید رو به رو شود ممکن است آسیب زیادی به او وارد کرده و رشد گیاه متوقف گردد.

بنابراین افرادی که گیاهان تازه رشد یافته و جوان دارند می توانند با بهره مندی از راهنمایی های متخصصین زمان مورد نیاز برای تابش نور خورشید بر گیاه را بر اساس نوع انحصاری آن جویا شوند و از حفظ سلامت گیاه خود مطمئن گردند.

اهمیت به تمیزی و پاکیزگی لامپ فتوسنتز

همانطور که پیشتر اشاره شد از آنجایی که احتمال نشست گرد و غبار بر روی لامپ فتوسنتز زیاد است پیشنهاد می گردد پس از خرید لامپ به تمیزی آن اهمیت زیادی داده شود..

زیرا در صورتی که لامپ دارای گرد و خاک باشد نور به خوبی به گیاه تابیده نمی شود و گیاه فرصت رشد مناسب خود را بدین سبب از دست می دهد.

بنابراین بهتر است به این نکته توجه شده و هر چند وقت یکبار به بررسی سلامت لامپ رسیدگی نمود تا بتوان از عملکرد مناسب نوردهی مصنوعی اطمینان حاصل کرد.

اهمیت جهت و جهش تابش نور لامپ فتوسنتز

اینکه میزان فاصله لامپ از گیاه چقدر باشد و جهت تابش نور به چه گونه ای باشد که تمامی قسمت های گیاه رشد کند بسیار مهم می باشد.

لذا باید توجه داشت بهتر است برای اینکه گیاه به طور یکسان و به حد لازم رشد کند به طور هفتگی گیاه را چرخاند تا نور از هر طرف سبب رشد آن شود.

اگر تنها یک بخش از گیاه به طور مداوم زیر نور مصنوعی لامپ باشد و همچنین فاصله نزدیکی به آن داشته باشد برگ های گیاه ممکن است سوزانده شود زیرا فرایند تابش نور به گیاه از طریق لامپ فتوسنتز مستقیم می باشد.

 برای کسب اطلاع از اینکه آیا گیاه بیش از حد به لامپ نزدیک بوده و گرما و نور زیادی را تحمل  می کند نیز کافیست با لمس و نگاه داشتن دست بر روی گیاه به این مسئله پی برد زیرا احساس گرمای آن نیز نشان از نزدیکی بیش از حد گیاه به لامپ می باشد.

لامپ فتوسنتز

2 نکته لازم بر محافظت از گیاه آپارتمانی با نوردهی لامپ فتوسنتز

آبیاری

رشد مناسب گیاه علاوه بر اینکه نیاز به نور دارد نیاز به بهره مندی از آب می باشد بنابراین بسیار مهم است که اگر گیاهان به سبب نور مصنوعی لامپ رشد می کنند از میزان آب مورد نیاز خود هم تغذیه کنند تا فرایند رشد به طور مناسب و در حد تعادل پیش رود.

رطوبت

بهتر است رطوبت خاک در طی روز حفظ شود ولی نه به حدی که خاک خیس شده و با لمس آن این خیس بودن احساس گردد.

زمانی که خاک که ریشه گیاه در دل آن قرار دارد دارای رطوبت باشد فرایند تازه نفس شدن گیاه و به قولی اکسیژن رسی به گیاه آغاز می گردد و این نیز سبب حفظ طراوت و شادابی گیاه می شود.

تاثیرات بهره مندی از لامپ فتوسنتز برای گیاهان آپارتمانی

? گیاهان خانگی هم به سبب نیازمندی به رشد باید از میزان حداقل لازمی نور بهره مند باشند.

برخی گیاهان آپارتمانی نیز به سبب بهره مندی از نور غیر مستقیم خورشید به خوبی رشد می کنند ولی گاهی نیاز است برخی گیاهان پس از گذشت روز از مقداری نور تغذیه نموده تا رشد حداقلی لازم شان را به خوبی طی کنند.

بنابراین خرید لامپ فتوسنتز که یکی از لامپ های خوب رشد گیاه می باشد نیز می تواند این دغدغه را حل کرده و برای حفظ سلامت و رشد گیاهان خانگی نیز کاربرد فراوانی داشته باشد.

? دیگر فرقی نمی کند گیاهی در کدام گوشه منزل باشد می توان به راحتی لامپ را به طوری که نور از بالا به طور مستقیم بر روی گیاه بتابد در مقابل گیاه قرار داده و به رشد آن کمک نمود.

? لذا باید توجه داشت بهتر است پیش از تهیه و خرید لامپ به میزان نیاز گیاهان به نور و اینکه میزان تابش نور چه تاثیری بر رشد گیاه دارد آگاه شد و اگر گیاهان آپارتمانی شرایط نوری یکسانی را نیازمند هستند از لامپ برای نوردهی آن ها استفاده نمود زیرا در این صورت گیاهان به خوبی و در زمان مناسب نیز رشد می کنند.

ولیکن اگر گیاهان میزان نیاز متفاوتی به نور دارند بهتر است لامپ فتوسنتز دیگری هم تهیه گردد..

  زیرا ممکن است یکی از گیاهان تمام طول شب به نور نیاز داشته باشد و گیاهی دیگر تنها ساعتی از شب و نمی توان از میزان نوردهی لامپ به گیاه دیگر کم نمود چرا که فرایند رشد گیاه ناقص باقی مانده و به طول می انجامد.

خرید لامپ فتوسنتز از ایران سان لایت

افراد می توانند به جهت خرید لامپ فتوسنتز از ایران سان لایت با گارانتی بدون شرط یکساله و تضمین کیفیت و قیمت تهیه محصول نیز با شماره درج شده تماس حاصل کنند.

لامپ فتوسنتز

آیا لامپ فتوسنتز در رشد گیاهان خانگی موثر است؟

بله در صورتی که شرایط نگهداری از گیاه با استفاده از لامپ فتوسنتز به خوبی اجرایی شود در طی زمان گیاه می تواند به سبب این لامپ رشد کند ولیکن باید به آبیاری و مرطوب نگاه داشتن خاک هم توجه گردد.

آیا باید به طور مداوم از لامپ فتوسنتز در طول شبانه روز استفاده نمود؟

خیر بنا بر نیاز گیاه نیز فرایند نوردهی مصنوعی لامپ فتوسنتز انجام می گیرد.بهتر است افراد بر اساس میزان نیاز گیاه خود از لامپ فتوسنتز استفاده نموده و در ساعات غیر ضروری آن را خاموش کنند.

قیمت لامپ فتوسنتز چقدر است؟

پیشنهاد می دهیم به سبب اینکه لامپ فتوسنتز در انواع متعددی به عرضه می رسد جهت کسب اطلاع از قیمت روز لامپ فتوسنتز با شماره درج شده در صفحه سایت تماس حاصل شود.

4.5/5 - (28 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *