لامپ رشد گیاه, مقالات

چرا باید برای رشد گیاهان لامپ فتوسنتز بخریم ؟

لامپ فتوسنتز

 

لامپ فتوسنتز مناسب گیاهان خانگی

یکی از ضروری ترین و مهم ترین کارهایی که زمان ساخت اتاق رشد گیاه و یا گلخانه باید در نظر داشته باشید مقدار نور مورد نیاز برای گیاهان است و باید در این مورد اطلاعات خود را به مقدار کافی بالا ببرید و انواع نور مصنوعی و لامپ رشد گیاه  کاربردهای آن و همچنین گزینه های انتخابی که پیش رو دارید را به طور دقیق بشناسید و میزان تاثیرگذاری تمامی نورها را بدانید تا اثربخش ترین آنها را مناسب با نوع اتاق رشد گیاه خود انتخاب کنید.
لامپ های فتوسنتز مخصوص رشد گیاه می باشد که در این مقاله به معرفی جامع و کامل این نور می پردازیم و کاربردهای آن را به طور دقیق بیان می کنیم.

 

چه نور مصنوعی برای بونسای مناسب است ؟

لامپ فتوسنتز چیست؟

به لامپ های الکتریکی که جایگزین نور طبیعی برای رشد و پرورش گیاهان در اتاق رشد گیاه یا گلخانه ها به عنوان نور مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند لامپ فتوسنتز گفته می شود. این لامپ ها با لامپ های معمولی تفاوت داشته و طراحی آن ها به گونه ای است که فقط برای اتاق های رشد گیاه و گلخانه ها مناسب می باشد تا در صورت نزدیکی بیش از حد به گیاه آسیبی به آن وارد نکنند و در عین حال فرآیند فتوسنتز که با استفاده از نور خورشید انجام می شود را برای گیاه انجام دهد. ساختار لامپ فول اسپکتروم  تشکیل شده از لامپ، اسمبلی سوکت، سیم، ماسه و رفلکتور می باشد و برای سهولت در تنظیم کردن لامپ بالابر و حرکت دهنده لامپ می تواند کمک زیادی کند.

 

لامپ فتوسنتز

 

 

لامپ های فتوسنتز شامل چه لامپ هایی می شود؟

لامپ های فتوسنتز در نوع های مختلف ساخت و طراحی می شوند. ال ای دی ها لامپ های فلورسنت، رشته ای، سدیم فشار قوی و… از انواع لامپ های فتوسنتز ساخت دست بشر می باشد. یکی از مهم ترین نوع این لامپ ها، لامپ های HID یا همان لامپ های تخلیه با شدت بالا می باشند.

خرید لامپ مناسب برای رشد گیاهان

برای خرید لامپ مناسب رشد گیاه که عمل فتوسنتز را به درستی انجام دهد آگاهی در مورد یک سری از مسائل بسیار مهم و ضروری می باشد.

در نظر داشته باشید که ما با استفاده از لامپ های فتوسنتز می خواهیم نور طبیعی که گیاه در طول روز دریافت می کند را برایش شبیه سازی کنیم بنابراین طیف الکترومغناطیسی که از لامپ ساطع می شود باید کاملاً شبیه به نور طبیعی عمل کند.

شاید به این مطلب هم علاقه مند باشید !
پرورش سبزیجات در منزل با لامپ رشد گیاه!

و طیف های نوری مورد نیاز گیاهان را همانند نور خورشید ساطع کند. به عنوان مثال باید در نظر داشته باشید که در مراحل اولیه کاشت، گیاه به نور با طیف آبی نیاز دارد .

و زمانیکه به مرحله گل دهی می رسد گرایش گیاه به سمت نور با طیف های قرمز، نارنجی و زرد می رود. بنابراین برای خرید نور مصنوعی برای گیاه مورد نظر خود باید به طور کامل در مورد مقدار نور مورد نیاز برای گیاه خود آگاهی داشته باشید و نوری را انتخاب کنید که تقلید کننده نور طبیعی برای گیاه باشد.

رشد سبزیجات با لامپ های رشد گیاه

توجه کنید که تعیین کننده مقدار نور مورد نیاز برای گیاه سایز آن می باشد و هرچقدر که گیاه بزرگتر باشد به نور بیشتری نیاز دارد و به طور کلی مقدار نور 12 ساعت در روز برای بیشتر گیاهان مناسب می باشد. فاصله قرار گرفتن نور از گیاهان مختلف متفاوت است برای مثال سبزیجات در تماس مستقیم و کامل با نور آفتاب بهتر رشد می کنند و اگر میخواهید سبزیجات را در محیط خانه پرورش دهید و به نور خورشید دسترسی ندارند باید نور بسیار زیادی به آن بتابانید تا همانند نور خورشید برای آن عمل کند. و نوعی دیگر گیاهان مانند فیلودندرون ها به نور بسیار کمتری نیاز دارند. بنابراین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هرچه فاصله نور از گیاه بیشتر شود اثربخشی آن کمتر خواهد شد.

 

چطور با لامپ رشد گیاه سبزیجات پرورش بدیم ؟

 

بیشتر سبزیجات در نور کامل آفتاب بهتر رشد می کنند ، بنابراین اگر سبزیجات را در داخل خانه و به دور از یک پنجره پرورش می دهید، به نور بسیار زیادی نیاز خواهند داشت. از طرف دیگر ، بسیاری از گیاهان شاخ و برگ مانند فیلودندرون ها به نور بسیار کمتری احتیاج دارند. لامپ های فتوسنتز با طیف کامل نور از رایج ترین لامپ ها می باشد که کار را بسیار ساده کرده و نیاز به خرید چندین لامپ فتوسنتز با طیف های مختلف نمی باشد. همچنین می توانید برای تنظیم ساعات روشنایی و تاریکی گیاه یک تایمر تهیه کنید تا به طور اتوماتیک زمان خاموش و روشنی را برای گیاه تنظیم کند.

ایران سان لایت سایت فروش انواع لامپ های فتوسنتز و طراحی کننده اتاق رشد گیاه با نور کافی برای گیاهان می باشد که زیر نظر متخصصین کشاورزی اداره می شود و می توانند به بهترین شکل شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

لامپ فتوسنتز

 

 

نکات مهم و پایانی در مورد لامپ فتوسنتز

  1. برای گیاهان در مراحل ابتدایی و رویشی لامپ های فلورسنت مناسب می باشند اما با بزرگ تر شدن گیاه و گل دهی دیگر اثربخشی اولیه را ندارند و برای ادامه رشد به نور بیشتری نیاز دارند.
  2. از مزایای لامپ های فلورسنت این است که کوچکترین آسیبی به برگ د یا و گل های نهال ها و گیاهان نمی رساند و به راحتی می توانید آنها را در نزدیک ترین حالت به گیاه قرار دهید.
  3. مقدار تقریبی مناسب برای قرار گرفتن لامپ های رشد گیاه 2 اینچ بالاتر از خود گیاه می باشد. و توجه کنید که این مقدار نباید از 2 اینچ کمتر باشد زیرا از اثربخشی آن کاسته می شود.
  4. برای خرید لامپ فتوسنتز مناسب برای نهال های خود از لامپ با برچسب، سرد یا سفید خنک و خروجی بالا یا همان به علاوه خریداری کنید زیرا طیف نور آبی در این لامپ ها بیشتر می باشد و برای نهال مناسب تر است.
شاید به این مطلب هم علاقه مند باشید !
کشت هیدروپونیک چیست ؟ کشاورزی آینده با سیستم هیدروپونیک

 

 

سوالاتی که قبل از خرید لامپ رشد گیاه براتون پیش میاد !

 

  1. برای قوی و محکم نگه داشتن گیاه و رشد مناسب ساقه و برگ آن، طیف نور آبی الزامی می باشد چون عدم وجود این نور گیاه را تخریب می کند. این نور آبی در لامپ های هالید فلزی به وفور یافت می شوند و این لامپ ها بهترین گزینه برای برطرف کردن نیاز گیاه به طیف نوری آبی می باشد.
  2. لامپ های گازی اشعه ماورای بنفش تولید می کنند که سبب افزایش توان گیاهان شده و سطح مواد مغذی در سبزیجات را افزایش می دهد.
  3. در هنگام استفاده از لامپ های هالید فلزی به این نکته توجه داشته باشید که این لامپ ها برخلاف لامپ های فلورسنت گیاه را می سوزاند و استاندارد فاصله این لامپ ها با گیاه حداقل بین 12 تا 18 اینچ می باشد.
  4. لامپ های ید فلزی نسبت به لامپ های ال ای دی و فلورسنت گرمای بیشتری تولید می کنند بنابراین هنگام استفاده از آن توجه کنید که گردش هوا و کنترل دما در محیط صورت گیرد تا گیاهان بیش از حد مورد نیازشان گرم نشوند.
  5. زمان مناسب برای لامپ های هالید فلزی وقتی است که گیاه حداقل 24 تا 36 اینچ شده باشد و استفاده از هالیدهای فلزی در روزهای ابتدایی به گیاه آسیب وارد می کند.

و در نهایت توجه داشته باشید که برای ساخت گلخانه یا پرورش گیاهان اپارتمانی، سبزیجات یا هر نوع گیاه دیگر باشد نکات زیادی را در نظر داشته باشید تا دچار خسارت نشوید. مشاورین ما در ایران سان لایت به صورت آنلاین آماده پاسخگویی و مشاوره دادن به شما قبل از خرید لامپ رشد گیاه مناسب می باشد تا در انتخاب خود دچار اشتباه و خسارات جبران ناپذیر نشوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 3 =