لامپ رشد گیاه, مقالات

لامپ رشد کاکتوس ! لامپ مناسب کاکتوس چیست ؟

ساخت نور مصنوعی

 

لامپ رشد گیاه کاکتوس! با توجه به اینکه بسیاری از افراد به نگهداری گیاهان آپارتمانی علاقه خاصی دارند، ما در این مقاله می خواهیم به این  موضوع  گریزی داشته باشیم تا شما بتوانید با کاربرد های آن آشنا شوید و کارتان در نگهداری گیاهانی مثل کاکتوس که به نور مناسب برای پایداری احتیاج دارند، راحت شود.

نگهداری از گیاه کاکتوس، شاید آنچنان سخت نباشد، اما مولفه نور برای هر گیاهی لازم است، بنابراین در محتوای پیش رو بحث لامپ رشد گیاه را پیش کشیدیم تا شما بیشتر با این مکمل های نور آشنا شوید و در صورتیکه به نگهداری و پرورش کاکتوس و انواع گیاهان آپارتمانی علاقه دارید، از نعمت حضور آنها در محیط منزل یا کار بی بهره نمانید.

 

لامپ رشد گیاه کاکتوس

لامپ رشد گیاه کاکتوس

هر گیاهی برای اینکه بتواند به تامین انرژی در خود بپردازد باید عملیات فتوسنتز را انجام دهد. یکی از ملزوماتی که در این راه باید برای گیاهان تامین شود، این است که باید نور کافی به گیاه برسد، چرا که فعالیت فتوسنتز با تبدیل انرژی نورانی به انرژی شیمیایی صورت می گیرد. با توجه به این که در برخی از منازل و آپارتمان ها، نور کافی برای نگهداری گیاهان وجود ندارد، به خصوص برای کاکتوس ها که زیبا و سازگار هستند، توصیه می کنیم از لامپ رشد گیاه کاکتوس استفاده نمایید.

چراغ مخصوص رشد گیاه ، همانطور که از نامش پیدا است، لامپی است که برای رشد گیاهان تهیه می شود و نه به عنوان نور طبیعی بلکه به عنوان یک تکمیل کننده در کنار نور طبیعی به کار می رود.

 

مشاهده انواع مدلها و قیمتهای لامپ رشد گیاه 

 

درباره لامپ رشد گیاه کاکتوس

اگر به نگهداری کاکتوس علاقه مند هستید ولی نمی توانید نور کافی برای رشد آن تهیه کنید، استفاده از لامپ رشد گیاه برای شما و کسانی که نور کافی در منزل یا محیط کارشان دیده نمی شود، توصیه می گردد. این لامپ ها معمولی نیستند و به دست دانشمندانی تهیه شده اند که به گیاهشناسی و نور های مورد نیاز گیاهان آگاه می باشند.

همانطور که گفتیم لامپ رشد گیاه یک لامپ معمولی نیست و برای رشد گیاهان مناسب است. لامپ های معمولی که در بازار هستند، نور مورد نیاز گیاهان را تشکیل نمی دهند و باید لامپ مورد نظر با استفاده از روش های علمی و تایید شده، طراحی و تولید شود.

 

تفاوت لامپ رشد گیاه با لامپ های معمولی در چیست ؟

 

خیلی از ما فکر می کنیم به این خاطر که نور خورشید دارای رنگ زرد و طلایی است، پس استفاده از لامپ های روشنایی معمولی که به رنگ سفید و زرد هستند، می تواند به رشد گیاهان و همچنین تامین نور آنها کمک کند. اما این مورد یک تصور غلطی است که در بین عامه مردم هم دیده می شود. باید بگوییم که نور سفید و زرد به هیچ عنوان برای رشد گیاهان استفاده نمی شوند و گیاهان فقط برای تولید رنگدانه ها از آن استفاده می کند. یعنی گیاهان نور سبز و زرد را انعکاس می دهند، به همین دلیل است که برگ درختان به رنگ سبز دیده می شود.

طیف رنگی لامپ رشد گیاه کاکتوس

چراغ  رشد گیاه کاکتوس با استفاده از روش های علمی و نوین طراحی می شود، به گونه ای که بتواند نور مورد نیاز گیاهان را برای رشد آنها تهیه نماید. نوری که گیاهان از طریق آن به جذب انرژی کمی پردازند، نور های آبی و قرمز می باشند که در نهایت ترکیب رنگی این دو سبب تشکیل یک نور بنفش رنگ برای گیاه می شود.

نور آبی بیشتر برای رشد و نمو گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد و نور قرمز هم بیشتر برای گلدهی گیاهان مناسب است به همین دلیل درصد استفاده از نور آبی در ال ای دی رشد گیاه دارای نسبت بیشتر است.

 

شاید کنجکاو باشید که چرا نور لامپ رشد بنفش است ؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال روی عنوان زیر کلیک کنید :

چرا نور لامپ های رشد گیاه بنفش است ؟

 

لامپ رشد گیاه کاکتوس

 

سوال اینجا است که آیا لامپ رشد گیاه می تواند نقش نور طبیعی را برای گیاهان بازی کند یا خیر؟

درباره این وسال باید بگوییم که بشر رفته رفته با بیشتر شدن جمعیت کره زمین، با کمبود امکانات و منابع مواجه خواهد شد. یکی از منابعی که در این زمینه محدود می شود، منبع مکان است. انسان ها برای اینکه بتوانند در کنار هم زندگی کنند، باید در آپارتمان ها و خانه های نزدیک زندگی کنند. به همین دلیل است که رشد آپارتمان ها در سال های اخیر دیده می شود.

با توجه به اینکه آپارتمان ها دارای فضای محدودی هستند، نور در آنها بسیار کم دیده می شود، یا اگر هم دیده می شود، فضایی برای قرار دادن گیاهان در نورگیر مناسب نیست. با توجه به اینکه گیاهان در نبود نور واکنش هایی مثل از دست دادن رنگ یا خم شدن به سمت منبع نور را نشان می دهند، دانشمندان پیشنهاد کردند که از لامپ رشد گیاه استفاده شود. قطعا ال ای دی رشد می تواند تا حدود زیادی نیاز به نور را در گیاهان برطرف نماید.

 

اگر تمایل داشتید می توانید ویدیو زیر را که یکی از خریداران محترم ایران سان لایت پس از یکماه استفاده ارسال کردند مشاهده بفرمایید :

 

 

 

مزایای استفاده از لامپ رشد گیاه کاکتوس

لامپ  مخصوص رشد گیاه کاکتوس بسیار کاربردی است و از آنجا که در گلخانه ها و مکان های پرورش گیاهانی همچون کاکتوس و گوشتی دیده می شود، می توان به جدیت گفت که این لامپ ها برای تامین نور گیاه آپارتمانی شما هم مناسب خواهند بود و نیازی نیست که نگرانی از این موضوع داشته باشید.

لامپ رشد گیاه دارای مزیت هایی از جمله:

 

نوردهی نامحدود

با توجه به اینکه محصولات چراغ رشد گیاه با استفاده از برق انرژی می گیرند، شما تا هر وقت که بخواهید می توانید به صورت نامحدود در کنار منبع انرژی برق، از این لامپ رشد برای نوردهی به گیاهان خود استفاده کنید. لازم به ذکر است استفاده طولانی مدت از این لامپ برای گیاهان مضر است، همانگونه که نور مستقیم خورشید برای اکثر گیاهان آپارتمانی مفید نیست و می تواند به آنها ضرر وارد نماید.

با توجه به نکاتی که گفتیم شما دیگر نه محدودیت زمانی و نه محدودیت مکانی برای نوردهی به گیاهان خود خواهید داشت و هر جا که بخواهید میتوانید گیاهان آپارتمانی خود به خصوص کاکتوس ها را نگهداری کنید.

  • مصرف بهینه

از آنجایی که باید برای روشن ماندن لامپ  مخصوص رشد گیاه باید از برق کمک بگیرید، مصرف انرژی در لامپ های رشد گیاه هم مهم است، چرا که ممکن است هزینه زیادی روی دست مصرف کننده آن بگذارد. اما لامپ رشد گیاه توسط ال ای دی های کوچکی طراحی شده است که انرژی بسیار کمی مصرف می کنند و شما اصلا نیازی نیست نگران مصرف برق این محصولات باشید. درجه مصرف لامپ رشد گیاه A+ می باشد که این امر سبب محبوبیت ال ای دی رشد گیاه در بین گیاه شناسان و گیاه دوستان شده است.

  • قیمت مناسب

یکی دیگر از ویژگی ها و مزایایی که می توان برای لامپ  مناسب رشد گیاه کاکتوس و دیگر گیاهان برشمرد، این است که این لامپ ها به شدت کم قیمت و به صرفه هستند و شما می توانید با هر درآمدی که دارید، انواع آن را در توان های مختلف و میزان نوردهی متناسب با گیاهان خود تهیه فرمایید.

قیمت ال ای دی رشد گیاه نسبت به لامپ های معمولی هم که در بازار موجود است، گاها کمتر است و این به خاطر این است که در طراحی آن از ال ای دی بهره گرفته شده است که بسیار ارزان تر و به صرفه تر هستند.

  • کاربردی و بی ضرر

بسیاری از افراد به خاطر نوع و رنگ نوری که از این لامپ ها دیده می شود، تصور می کنند که دارای اشعه های مضر برای انسان ها هستند، باید بگوییم که این لامپ ها علاوه بر تامین نور کافی برای گیاهان مختلف از جمله کاکتوس، برای انسان ها بی ضرر و بی خطر هستند.

 

4.7/5 - (77 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.