قبل از اینکه بهترین کودها را برای درخت بادام معرفی کنیم بد نیست بدانید که درخت بادام تا زمانی که به 3 تا 4 سالگی نرسد محصول نخواهد داد بنابراین تعجب نکنید که چرا باردهی ندارید و در صورتی که اصولی پیش می روید اشکال از کود یا شیوه کوددهی نیست. به طور کلی بهترین کودهایی که برای درخت بادام معرفی می کنیم هم برای تقویت خاک و گیاه و هم برای جبران کمبودهای آن کاربرد دارند. به شما توصیه می کنیم برای اینکه به راحتی بفهمید کدام یک از کودهایی که توصیه می کنیم برای درختان بادام شما مناسب هستند ابتدا در مورد نیازهای درخت بادام مطالعه کامل داشته باشید و سپس در خرداد و تیر ماه هر سال آزمایش خاک و برگ انجام داده و علائم کمبود را بشناسید. در ادامه با ما همراه باشید تا لیست بهترین کود درخت بادام را مطالعه کنید.

چه نوع کودی برای درخت بادام خوب است؟

یکی از دلایلی که باعث شد ما تصمیم به نگارش این مقاله راهنمای کوددهی درخت بادام بگیریم این بود که به کرات از ما پرسیده بودید که درخت بادام به چه کودی نیاز دارد و بهترین کود چیست تا بخریم؟ ما در ادامه لیستی از نیازهای درخت بادام را به همراه بهترین کود لیست کرده ایم تا تصمیم گیری راحتی برای خرید داشته باشید:

 • کودهای پتاس بالا

درخت بادام اگر با کمبود پتاسیم مواجه شود برگ های آن شروع به کوچکتر شدن می کنند، رشد شاخه ها کمتر شده و نوک برگ های آن به سمت بالا خم خواهد شد و در نهایت بادام های کوچکتری خواهید داشت. توصیه ما این است که از کودهای پتاسیم بالای زیر به عنوان بهترین کود برای درخت بادام جهت جبران کمبود و تقویت استفاده کنید:

 • کودهای حاوی بور و روی

به طور کلی خرید کودهای میکرو مخصوصا نمونه هایی که حاوی بور و روی باشند به عنوان بهترین کود برای درخت بادام شناخته می شوند. بهترین زمان استفاده هم قبل از پاییز یا به عبارتی پس از برداشت محصول است. پس از آن باید موقع جوانه زنی زمانی که فصل رشد درخت بادام شروع می شود استفاده کنید. روی برای کیفیت بهتر میوه و بور برای تنظیم متابولیسم و جوانه زنی بهتر لازم است. کود مایع هورتی بور هورتیلند بهترین کود برای درخت بادام با داشتن عنصر بور کافی است.

 • کودهای ازته

اگر برگ درخت بادام شما رنگ پریده شده، برگ ها کوچک شده اند و شاخه های کوچک درختتان خشک شده باید به فکر استفاده از کودهای ازت بالا باشید. در سه مرحله یعنی بهمن، اسفند و اوایل فروردین از این کودها استفاده کنید تا علاوه بر رفع علائم کمبود، کیفیت میوه ها بهتر شود. توجه داشته باشید که در سال دوم، تقریبا هر هکتار از زمین شما نیاز به 50 تا 70 کیلوگرم کود ازت خواهد داشت که با توجه به قلیایی بودن اکثریت خاک ها، سولفات آمونیوم در ساختار کودهای نیتروژن دار استفاده می کنند تا pH خاک را تعدیل کند. در زیر چند نمونه کود ازت بالا مشاهده می کنید:

 • کودهای گوگردی

اکثر زمین هایی که برای کشت بادام استفاده می شوند خاصیت قلیایی دارند که کار را برای جذب عناصر سخت می کند. در این حالت لازم است تا در کنار کودهای حیوانی مناسب از کودهای گوگردی هم استفاده کنید تا pH خاک کمتر شود. با مصرف کودهای گوگردی به عنوان بهترین کود برای درخت بادام، میزان باردهی بیشتر شده و آفات و بیماری های قارچی هم کنترل می شوند و حتی می توانید pH خاک و میزان آهکی بودن آن را هم اصلاح کنید. کودهای گوگرد حلالیت بالایی دارند پس هم به شیوه محلول پاشی و هم آبیاری قابل استفاده هستند. معمولا برای هر 200 درخت بادام 20 لیتر کود گوگرد نیاز است که در شیوه محلول پاشی 10 لیتر برای هر هکتار و در روش آبیاری 10 لیتر کود در 100 لیتر آب ترکیب شده و استفاده می کنند.

 • کودهای آهن

ابتدا باید بگوییم که به دلیل مقاوم بودن بسیار بالای درخت بادام نسبت به فقر یا کمبود آهن معمولا نیاز به خرید کودهای آهن پیدا نمی کنید اما اگر برگ های جوان گیاه شروع به زرد شدن کردند به نحوی که فقط چند رگه سبز در آنها باقی ماند توصیه می کنیم یکی از کودهای آهن زیر را خریداری کنید:

 • کودهای هیومیک اسید

بهترین کود برای درخت بادام مخصوصا در مناطق مرکزی کشور، کودهای هیومیک اسید هستند چرا که پوشش گیاهی ضعیف است و مقدار کمتری از گیاهان در اثر تجزیه شدن هیومیک اسید بر جای می گذارند و بارندگی هم کمتر است. خاک این مناطق اکثرا روشن است و دلیل دیگری بر اینکه هیومیک اسید خاک پایین است. بنابراین بهترین تقویتی برای درخت بادام کودهای هیومیک اسید هستند که با اصلاح خاک و تبدیل عناصر به فرم قابل جذب شرایط بهینه رشد را فراهم می کنند. در ادامه چند نمونه از بهترین کودهای هیومیک اسید برای درخت بادام را مشاهده می کنید:

بهترین کود برای درخت بادام در بهار

در فصل بهار که اوایل فصل رشد حساب می شود کودهای نیتروژن دار حاوی نیترات مثل نیترات پتاسیم و کلسیم، اوره و آمونیوم مناسب هستند که توسط باکتری های خاک به نیترات قابل جذب تبدیل می شوند. با این نوع کودها، رشد رویشی درخت بادام سریعتر شده و در نهایت محصول دهی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

بهترین کود برای درخت بادام در پاییز

چرا باید به دنبال پیدا کردن بهترین کود برای درخت بادام در پاییز باشید؟ چون نه تنها باردهی سال بعد را بیشتر می کند بلکه مقاومت درختان را در برابر سرما هم بیشتر می کند و انرژی از دست رفته بخاطر محصول دهی را جبران می سازد. در این حالت کود گوسفندی برای درخت بادام و به طور کلی کودهای حیوانی اعم از مرغی، گوسفندی و گاوی بسیار توصیه می شوند. توجه داشته باشید که بهترین کود حیوانی برای درخت بادام ترکیب کودهای گاوی و مرغی با نسبت 3 یا 4 به 1 است یعنی به ازای هر 3 یا 4 کیلو از کود گاوی باید یک کیلو هم کود مرغی استفاده کنید. اگر کود مرغی برای درخت بادام می خواهید محصول کود مرغی ویسپو کاملا مناسب است.

بهترین کود برای درخت بادام در فصول مختلف سال

بهترین کود برای بادام درختی در فصل های مختلف سال متفاوت است چون نیاز گیاه شما فرق می کند:

 • کود برای درخت بادام در زمستان

در زمستان یعنی درست قبل از اینکه جوانه ها متورم شوند (حدود 1 ماه قبل) کودهای کامل ایرانی در بین کودهای دامی به شکل ساندویچی در ناحیه اطراف ریشه به شکل چالکود هستند.

 • مرحله متورم شدن جوانه تا باز شدن گل

در این مرحله باید از کودهای درصد بالای نیتروژن و فسفر به شکل آبیاری استفاده کنید تا رشد و نمو ریشه ها افزایش یابد. از طرفی نسبت تعداد شکوفه به میوه ها 30% است یعنی اگر صد شکوفه داشته باشید حدود 30 عدد به میوه تبدیل خواهد شد. برای افزایش این میزان کود فروت ست را پیشنهاد می کنیم.

 • مرحله ریزش گلبرگ تا تشکیل میوه

بهترین کود برای درخت بادام در مرحله ریزش گلبرگ تا تشکیل میوه، کود سه بیست به شکل آبیاری است که منبعی از ازت و سولفات آمونیوم باشد. کودهای محرک رشد هم به شکل محلول پاشی استفاده کنید. در ادامه چند نمونه از بهترین کودهای سه بیست را مشاهده می کنید:

 • مرحله فندقی شدن میوه

فندقی شدن میوه 2 تا 4 هفته بعد از گلدهی است که توصیه ما برای خرید بهترین کود برای درخت بادام در مرحله فندقی شدن میوه، کودهای سه بیست هستند که به شکل آبیاری استفاده کنید. با این کودها حجم پوست سبز بادام را در 2 ماه ابتدایی رشد چند برابر می کنید. البته کودهای میکرو هم گزینه مناسبی هستند که در سایت موجود هستند.

 • مرحله تشکیل مغز میوه یا پر شدن میوه ها

7 تا 10 هفته قبل از اینکه زمان برداشت بادام برسد، می توانید برای پر شدن هر چه بیشتر بادام و افزایش حجم و کیفیت از کودهای پتاسیم بالا استفاده کنید. هر چند کلسیم به شکل محلول پاشی روی خاک و فسفر همراه با آبیاری هم توصیه می شود.

 • مرحله رسیدن میوه ها

3 تا 5 هفته قبل از برداشت بادام، مرحله رسیدن میوه هاست که بهترین کود برای درخت بادام در این مرحله کودهای حاوی سولوپتاس به میزان 10 تا 20 کیلو در هر هکتار همراه با آبیاری است.

بهترین کودها برای رشد حداکثری بادام

جمع بندی مطالب

بهترین کود برای درخت بادام چیست و چه کودی بخریم؟ بسته به نیاز و علائم کمبود و حتی مرحله و فصل رشد نوع کود و میزان مصرف متفاوت است. در کنار اینکه باید بهترین کود را برای درخت بادام بخرید شیوه مصرف و زمان دقیق آن هم اهمیت زیادی دارد. بنابراین در هر محصول حتما به توضیحات و شیوه مصرف دقت داشته باشید.

4.1/5 - (172 امتیاز)

5 دیدگاه در “بهترین کود برای درخت بادام چیست؟ 20+ نوع کود با قیمت خرید‏

 1. علی گفت:

  سلام اینجوری که شما پیشنهاد کردین باید چند میلیون پول کود بدیم هرسال اخرشم کرم میاد محصول نابود می‌کنه ،اگرم آفت نزنه برابری محصول تولید شده با هزینه انجام شده برابری نداره،قدیم چطور محصول میگرفتن واین داستانها هم نبود ،الانم تو خیلی روستاها از این چیزا استفاده نمیکنن وکلی هم محصول میگیرن

 2. رادمهر گفت:

  دقیقا

 3. حمید گفت:

  با این قیمتی که بادام فروش میره اینکارها برای باغهای کوچک و متوسط به صرفه نیست

 4. فربد گفت:

  خسته نباشید عالی توضیح دادید.افسوس که کشاورز با این شرایط حمایت نمیشه

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام فربد عزیز ممنون بابت توجهتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *